Na Politechnice Łódzkiej opracowano technologię wytwarzania opakowań oraz naczyń, które można zjeść. Produkty te powstają z mieszanki opartej głównie o roślinne odpady poprodukcyjne i jeśli nie będziemy mieć na nie apetytu, to ulegną biodegradacji w ciągu 30 dni.
Technologia wytwarzania jednorazowych i biodegradowalnych opakowań i naczyń z odpadów roślinnych została opracowana przez zespół badaczek z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności Politechniki Łódzkiej w składzie: dr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka i dr inż. Joanna Oracz. Metoda ta została już zgłoszona do ochrony patentowej. Co więcej, autorki ze swoją recepturą zajęły drugie miejsce w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki", promującym rozwiązania, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji.
- Nasz wynalazek wykorzystuje odpady poprodukcyjne z przemysłu olejarskiego i dodatek mąki z przemysłu zbożowego. Wytłoki z oliwek otrzymywane po pozyskaniu z nich oliwy stanowią 70-80 proc. mieszanki. Miąższ z oliwek jest problematycznym surowcem do zagospodarowania, jednak jest produktem ubocznym o wysokich walorach odżywczych. Wytłoki charakteryzują się między innymi wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, a także zawierają cenne kwasy omega, dlatego zostały wybrane na bazę do opakowań jadalnych - mówi kierująca zespołem dr inż. Joanna Grzelczyk, cytowana w komunikacie przesłanym przez Politechnikę Łódzką.
Wykorzystanie odpadów żywnościowych do produkcji opakowań, które można zjeść, rozwiązuje kilak problemów – wskazuje badaczka. - Na rynku dostępne są co prawda jadalne opakowania jednorazowe, ale do ich produkcji stosuje się przede wszystkimi surowce stanowiące pełnowartościową żywność, a na świecie, mimo nadprodukcji żywności, nadal wiele krajów zmaga się z niedożywieniem – dodaje dr inż. Grzelczyk.
Opakowania oraz naczynia wytworzone według opracowanej na PŁ technologii są jadalne i do tego mają sporo błonnika pokarmowego i związków prozdrowotnych. Autorki rozwiązania przekonują, że powstałe z mieszanki produkty ulegną biodegradacji maksymalnie w 30 dni. Opakowania mogą być stosowane do ciepłych i zimnych napojów, serwowania dań płynnych lub sypkich produktów spożywczych.
Źródło i fot.: Politechnika Łódzka. Na zdjęciu w laboratorium stoją od lewej: dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka, dr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Joanna Oracz