Dodano: 11 grudnia 2017r.

NASA zapowiada konferencję dotyczącą ważnego odkrycia

Na czwartek 14 grudnia NASA zapowiedziała konferencje prasową, na której podzieli się ze światem ważnym odkryciem. Agencja zdradziła jedynie, że odkrycie dotyczy obserwacji wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Keplera.

Kosmiczny Teleskop Keplera

 

Konferencja zapowiedziana jest na godzinę 19 polskiego czasu. W komunikacie prasowym NASA napisała, że odkrycie, które będzie tematem konferencji, zostało dokonane przy pomocy sztucznej inteligencji opracowanej przez badaczy z Google. Algorytmy zaprezentowały nowe sposoby analizy danych pochodzących z Kosmicznego Teleskopu Keplera.

Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Keplera zajmuje się poszukiwaniem podobnych do Ziemi planet w naszym otoczeniu. Stąd można wywnioskować, że odkrycie będzie związane z egzoplanetami.

Kosmiczny Teleskop Keplera został umieszczony na orbicie wokół słonecznej w 2009 roku. Dzięki niemu, do katalogu planet istniejących poza naszym Układem Słonecznym, dodaliśmy dziesiątki pozycji. Łącznie jest to już ponad cztery tysiące potencjalnych planet.

Obserwowane przez Kosmiczny Teleskop Keplera egzoplanety znajdują się w odległości setek lub tysięcy lat świetlnych od nas. Dlatego jest mało prawdopodobne, byśmy odwiedzili te światy. Przynajmniej przy obecnej technologii. Jednak dane te wskazują astronomom, jak często występują planety podobne do Ziemi i jaka jest szansa na znalezienie inteligentnego życia pozaziemskiego.

Konferencję na żywo będzie można oglądać na stronach NASA.

 

Źródło: NASA, fot. NASA/Ames Research Center/Wendy Stenzel