Dodano: 23 maj 2017r.

Co zrobić, by poprawić sprawność mózgu? Naukowcy radzą ćwiczyć

Najlepszym sposobem, by poprawić swój nastrój, usprawnić pamięć i chronić mózg przed związanym z wiekiem spadkiem funkcji poznawczych są ćwiczenia aerobowe – tak wynika z pracy amerykańskich naukowców.

Start biegu długodystansowego

 

Wyniki ostatnio przeprowadzonych badań przez zespół naukowców z University of Maryland, Marquette University oraz Medical College of Wisconsin sugerują, że każdy rodzaj ćwiczeń, podczas których zwiększa się wymiana tlenowa, czyli ćwiczeń aerobowych, wpływa korzystnie na mózg.

Podczas gdy niektóre korzyści, takie jak choćby poprawa nastroju, mogą pojawić się już kilka-kilkanaście minut po treningu, na niektóre, takie jak poprawa pamięci, trzeba poczekać kilka tygodni.

Jak twierdzą naukowcy, najlepszym rodzajem ćwiczeń poprawiającym sprawność umysłu są ćwiczenia aerobowe. Jednak trzeba ćwiczyć regularnie i przez co najmniej 45 minut za każdym razem. W zależności od upodobań, może to być szybki marsz, jazda na rowerze, biegi czy pływanie.

Badania u osób z depresją wykazały, że zaledwie 30 minut marszu na bieżni przez 10 kolejnych dni było wystarczające do zredukowania depresji.

Wcześniejsze badania wykazały, że ćwiczenia aerobowe mogą pomóc zwalczać napięcie poprzez zmniejszanie poziomu naturalnych hormonów stresu, takich jak adrenalina i kortyzol. Wykazano również, że u osób z objawami demencji ćwiczenia aerobowe powodowały zwiększenie hipokampu – obszaru mózgu, który jest związany z uczeniem się oraz pamięcią.

Naukowcy wciąż nie są pewni, dlaczego ćwiczenia aerobowe wydają się usprawniać pracę mózgu, ale badania sugerują, że ma to związek ze zwiększonym przepływem krwi, który dostarcza naszym umysłom świeżej energii oraz tlenu.

 

Źródło: Business Insider, fot. ttersluisen/pixabay