Dodano: 26 czerwiec 2018r.

Zrekonstruowano twarz Juliusza Cezara

Juliusz Cezar, znany rzymski władca, zyskał nowy wygląd, dzięki szczegółowej rekonstrukcji 3D jego głowy. Teraz mamy nieco wierniejsze wyobrażenie tego, jak wyglądał imperator za życia.

Rekonstrukcja wyglądu Juliusza Cezara

 

W Narodowym Muzeum Starożytności w Lejdzie w Holandii odsłonięto zrekonstruowaną twarz Juliusza Cezara. Trójwymiarowa, niezwykle realistyczna rekonstrukcja głowy pokazuje, jak wyglądał słynny rzymski przywódca za życia.

Wizerunek Juliusza Cezara odtworzony na podstawie popiersi i monet

Tom Buijtendorp wraz z archeologiem i antropologiem Mają d'Hollosy wykonał skan 3D dwóch starożytnych marmurowych popiersi przedstawiających rzymskiego przywódcę. Do uzupełnienia brakujących detali duet posiłkował się także monetami z wizerunkiem Cezara.

Nowe popiersie powstało z odcisku jednej ze starszych figur. Następnie d'Hollosy modelowała je opierając się na skanach i wizerunkach z monet poprzez nakładanie kolejnych warstw gliny i silikonu. W ten sposób Cezar zyskał realistyczną wygląd.

Jak podają starożytne źródła, najpotężniejszy człowiek swoich czasów miał czarne oczy, ciemne włosy i jasną karnację. d'Hollosy modelując twarz dodała trochę siwizny jego włosom oraz cofnęła ich linię odsłaniając czoło.

- Nie pozwoliłam mu wyglądać na szczęśliwego i przyjaznego. Był przecież generałem, który szedł po trupach – powiedziała d'Hollosy, specjalista w rekonstrukcjach twarzy.

- Wygląda nieco mniej bohatersko, niż się spodziewałem – przyznał Buijtendorp, który wydał niedawno książkę o słynnym dyktatorze. To on był autorem pomysłu rekonstrukcji twarzy Cezara.  

Zrekonstruowaną twarz Juliusza Cezara można oglądać do końca sierpnia w Narodowym Muzeum Starożytności w Lejdzie.

Fot. Narodowe Muzeum Starożytności w Lejdzie 

 

Źródło: HLN, fot. Narodowe Muzeum Starożytności w Lejdzie