Dodano: 27 grudnia 2016r.

Zmarła Vera Rubin, pionierka badań nad ciemną materią

W wieku 88 lat zmarła amerykańska astronom Vera Rubin. To ona przekonała uczonych, że Wszechświat wypełniony jest ciemną materią. Przez lata była w gronie faworytów do Nagrody Nobla.

Vera Rubin


W latach 70. ubiegłego wieku Vera Rubin wysnuła kontrowersyjną tezę, że Wszechświat wypełniony jest niewidoczną w promieniowaniu rentgenowskim, radiowym ani żadnym innym ciemną materią. Jej teza została początkowo odrzucona właściwie przez całe środowisko naukowe.

Swoje twierdzenia Rubin oparła na analizie prędkości rotacji gwiazd w galaktykach. Zauważyła, że te leżące dalej od środka masy galaktyki wcale nie krążą wolniej od tych leżących w centrum, na co wskazywałyby prawa fizyki.

Vera Rubin jako druga kobieta w historii została członkiem National Academy of Sciences (NAS). Do tej instytucji naukowej członkowie wybierani są na podstawie swojego dorobku naukowego.

Amerykańska astronom otrzymała wiele nagród i odznaczeń. W 1993 roku Bill Clinton uhonorował ją medalem za „nowatorskie programy naukowe z zakresu kosmologii obserwacyjnej”. Trzy lata później, znowu jako druga kobieta w historii otrzymała Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. Doczekała się nawet planetoidy swojego imienia - (5726) Rubin.

O jej śmierci poinformował jej syn – Allan Rubin. Badaczka zmarła w niedzielną noc.

 

Źródło: informacja prasowa