Dodano: 11 maj 2018r.

„Wojna przyszłości” – jak technologia zmieni przyszłe pole bitwy?

Wydawnictwo PWN wydało niedawno książkę „Wojna przyszłości” napisaną przez generała amerykańskiej armii Roberta H. Latiffa. Książka ta jest eksperckim spojrzeniem na to, jak technologie zmieniają współczesne pole bitwy i co czeka nas w przyszłości.

 

Technologia zmieniła niemal każdy aspekt prowadzenia działań wojennych. To stawia przed ekspertami nowe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa obywateli. Jak można na nie reagować? Jak się bronić? Na te pytania próbuje odpowiedzieć autor „Wojny przyszłości”.

Opisane przez niego problemy to nie kwestia dalekiej przyszłości. Te zmiany się już dzieją. Bitwy toczone są w cyberprzestrzeni, gdzie armie hakerów łamią zabezpieczenia, wykradają najbardziej strzeżone tajemnice i wpływają choćby na wyniki wyborów. 

A co będzie w przyszłości? Biologicznie wzmocnieni żołnierze? Autonomiczne systemy, które w mgnieniu oka mogą przetwarzać informację? Sztuczna inteligencja zaprzęgnięta do eksterminacji wroga i sama podejmująca decyzje, kogo zabić?

„Wojna przyszłości. W obliczu nowego globalnego pola bitwy” to wezwanie do ograniczenia rozwoju technologii wojskowej. To także apel do decydentów, naukowców i polityków, bo niekontrolowany rozwój śmiercionośnych technologii może mieć fatalne konsekwencje.

Ta kompleksowość wojen i gwałtowny rozwój techniki wymaga wielkiej uwagi i przezorności już teraz, zanim będzie za późno i nie będzie można już tego kontrolować. „Wojna przyszłości. W obliczu nowego globalnego pola bitwy”  to publikacja popularnonaukowa polecana dla szerokiego grona odbiorców.

To wyjątkowa, napisana prostym językiem analiza obecnej I przyszłej techniki prowadzenia wojen. Publikacja jest przestrogą dla decydentów i całych społeczeństw.

„Wojna przyszłości” jest krzykiem serca wybitnego autora pilnie nawołującego nas do rozpoznania braku etyki i człowieczeństwa w coraz bardziej autonomicznych i zdalnych formach prowadzenia WOJNY. Pozycja obowiązkowa!” – napisał o publikacji Vint Cerf, amerykański informatyk, uważany za jednego z ojców Internetu.

Robert H. Latiff jest emerytowanym generałem dywizji amerykańskiego lotnictwa. Jest również konsultantem korporacji, uniwersytetów i agencji rządowych. Związany z centrum Reilly Center for Science, Technology, and Values na uniwersytecie Notre Dame, gdzie jest przewodniczącym rady konsultacyjnej i ma stanowisko profesora.

Dowodził na różnych poziomach amerykańskiej armii i sił powietrznych, a także służył jako sekretarz w siłach powietrznych. Jest członkiem rad Air Force Studies Board oraz Intelligence Community Studies Board w Narodowej Akademii Nauk.

Napisał kilka rozdziałów w książkach dotyczących etyki wojskowej, a także pisał artykuły w "The Wall Street Journal", Fox News i CNN. Generał Latiff ma doktorat z inżynierii, który uzyskał na uniwersytecie  Notre Dame.

Książkę „Wojna przyszłości. W obliczu nowego globalnego pola bitwy„ można zakupić na stronach księgarni PWN.