Dodano: 18 grudnia 2020r.

W wyniku zapomnianego projektu powstało najdłużej naświetlane zdjęcie w historii

Osiem lat i jeden miesiąc. Przez taki czas naświetlała się klisza w eksperymencie pewnej studentki z University of Hertfordshire. Regina Valkenborgh w 2012 roku w ramach pracy magisterskiej chciała wykonać fotografie bez użycia nowoczesnych technologii. Skorzystała przy tym z puszek po piwie, gdzie umieściła błonę fotograficzną, ale o jednej z puszek zapomniała. Teraz znalazł ją nowo zatrudniony technik.

W wyniku zapomnianego projektu powstało najdłużej naświetlane zdjęcie w historii

 

Projekt miał być wykorzystany w pracy magisterskiej z zakresu sztuk pięknych na University of Hertfordshire w 2012 roku. Valkenborgh była zainteresowana robieniem zdjęć bez użycia nowoczesnych technologii. W tym przypadku użyła puszek po piwie, gdzie umieściła błoną fotograficzną, tworząc w ten sposób aparat otworkowy. Puszki umieściła na kopule Bayfordbury Observatory, ale o jednej zapomniała.

Zapomniany eksperyment

Zapomnianą przez wszystkich puszką po piwie zainteresował się technik David Campbell. Zdjął ją z kopuły obserwatorium i odkrył, że to nie jest zwykła puszka po piwie, a część eksperymentu. - To był łut szczęścia, że ​​zdjęcie pozostało nietknięte i David mógł je uratować po tylu latach - powiedziała Valkenborgh, która obecnie jest technikiem fotografii w Barnet and Southgate College.

- Już wcześniej próbowałam tej techniki kilka razy, ale nie do końca mi się udawało. Zdjęcia były zniszczone przez wilgoć i zwijający się film. Nie zamierzałam naświetlać zdjęcia przez tak długi czas. Ku mojemu zdziwieniu fotografia się udała. Może to być jedno z najdłuższych, jeśli nie najdłuższe naświetlenie w historii – dodała.

Technika, o której wspomniała Valkenborgh, to fotografia z długim czasem naświetlania. Używana jest do pokazania upływu czasu. Uzyskiwana jest, gdy migawka aparatu pozostaje otwarta przez długi czas. Ta technika jest powszechna w różnych typach fotografii, w tym w fotografii miejskiej i krajobrazowej.

Najdłużej naświetlane zdjęcie w historii

Fotografowanie z długim czasem naświetlania wymaga bardzo małych apertur - otworów ograniczających przestrzeń, przez którą przechodzą fale elektromagnetyczne - w obiektywie aparatu, aby nie zalewać błony fotograficznej światłem. Kamera z puszki po piwie to rodzaj kamery otworkowej. Światło wpada przez jedyny otwór – wykonany chociażby poprzez nakłucie igłą - i pada na światłoczuły papier. Tworzy to odwrócony obraz tego, co „widzi” kamera. Ze względu na długi czas naświetlania na wynikowym obrazie pojawiają się tylko wolno poruszające się lub stałe obiekty. Szybko poruszające się obiekty zostaną utracone.

Na zdjęciu widać 2953 łukowate linie obrazujące wędrówkę Słońca po nieboskłonie przez osiem lat i jeden miesiąc. Po lewej stronie widać część kopuły obserwatorium, do którego przyczepiona była puszka po piwie.

Dotychczas rekord najdłuższego naświetlania należał do niemieckiego artysty Michaela Wesely'ego i wynosił cztery lata i osiem miesięcy.

 

Źródło i fot.: University of Hertfordshire