Dodano: 07 września 2023r.

Tarcza Solidarnościowa: co to takiego i kto na niej skorzysta?

Rosnące koszty utrzymania są ciosem dla domowego budżetu. Podwyżki nie ominęły również cen prądu. Rząd wprowadził jednak rozwiązanie – na początku 2023 roku zaczęła obowiązywać Tarcza Solidarnościowa zamrażająca ceny energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku. Poznaj najważniejsze informacje, dowiedz się, jak Tarcza wpływa na Twoje comiesięczne rachunki oraz co zmienia ostatnia nowelizacja.

Tarcza Solidarnościowa: co to takiego i kto na niej skorzysta?

 

Czym jest Tarcza Solidarnościowa i co powinieneś o niej wiedzieć?

Tarcza Solidarnościowa to potoczna nazwa Ustawy z dnia 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. O jakiej sytuacji mowa? Przede wszystkim chodzi o zauważalny wzrost cen węgla (to na nim w większości opiera się polska energetyka), rosnący koszt zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz o większe zapotrzebowanie na prąd.

Według wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki cena za energię elektryczną od 2019 roku wzrosła aż o 62 proc. Rząd zdecydował zatem o wprowadzeniu Tarczy Solidarnościowej – zamrażającej ceny prądu – od 1 stycznia 2023 roku. Mogliśmy więc odetchnąć z ulgą – stawka za każdą zużytą kilowatogodzinę (kWh) zostaje taka sama jak w 2022 roku, o ile tylko zmieścimy się w wyznaczonym limicie zużycia.

Szczegóły dotyczące Tarczy Solidarnościowej, jak i innych programów wsparcia odbiorców energii znajdziesz na stronie E.ON Polska.

Limity zużycia prądu – obecne i po nowelizacji

Zapisy Tarczy Solidarnościowej wyszczególniają trzy limity zużycia energii elektrycznej:

  • 2000 kWh – dla większości gospodarstw domowych;
  • 2600 kWh – dla gospodarstw domowych, w których zamieszkuje co najmniej jedna osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności;
  • 3000 kWh – dla rodzin wielodzietnych oraz rolników.

Co się dzieje w przypadku, gdy limit zostanie przekroczony? Wówczas każda nadprogramowo zużyta kilowatogodzina będzie rozliczona według maksymalnej ceny za energię w wysokości 0,693 zł netto za 1 kWh.

Niektórzy też mogą zadać pytanie, czy limity się sumują. Odpowiedź brzmi – nie. Jeśli więc na przykład posiadasz Kartę Dużej Rodziny i dodatkowo mieszkasz z osobą mającą orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, to twój limit wcale nie wyniesie 5600 kWh (2600 + 3000 kWh), tylko 3000 kWh. Uwzględnia się tylko jeden, wyższy limit.

Po pół roku funkcjonowania Tarczy Solidarnościowej rząd zaproponował jej nowelizację, modyfikując wspomniane wyżej progi. W lipcu posłowie przegłosowali ją i regulacje w niej zawarte zaczną obowiązywać jeszcze w trzecim kwartale 2023 roku. Analogiczne limity będą wówczas wynosić:

  • 3000 kWh – a nie 2000 kWh,
  • 3600 kWh – a nie 2600 kWh,
  • 4000 kWh – a nie 3000 kWh.

Szacuje się, że dzięki zwiększonym limitom polskie gospodarstwa domowe sporo zaoszczędzą. W skali roku będzie to od 3000 zł lub więcej: 3600 zł w gospodarstwach zamieszkujących z osobą bądź z osobami z niepełnosprawnością oraz 4000 zł w rodzinach wielodzietnych i w przypadku gospodarstw rolnych.

Tarcza Solidarnościowa

Ile wynosi cena maksymalna za zużytą kWh? Po nowelizacji będzie niższa dla wybranych podmiotów

Ponadto z ceny maksymalnej 0,693 zł netto za kWh będą mogły skorzystać nie tylko gospodarstwa domowe, ale też inne podmioty. Mowa o samorządach, małych i średnich przedsiębiorstwach oraz o placówkach wrażliwych, czyli o szkołach, przedszkolach, żłobkach, szpitalach, noclegowniach czy placówkach opieki nad osobami z niepełnosprawnościami.

Zaoszczędź dodatkowe 10 proc.

Na koniec jeszcze bonus, o którym warto wiedzieć. Mianowicie chodzi o zapis ustawy, zgodnie z którym możesz liczyć na dodatkowy opust. Jest jednak warunek. Jeżeli od 1 października 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku zmniejszysz zużycie energii elektrycznej o co najmniej 10 proc. niż w analogicznym okresie rok wcześniej, otrzymasz opust w wysokości 10 proc. za te czternaście miesięcy. Co ważne, zostanie on rozliczony już w rachunkach za 2024 rok. Staraj się więc rozsądnie podchodzić do zużycia prądu. Już drobna zmiana nawyków przynosi wymierne korzyści.

Podsumowując, Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie, którego celem jest ochrona Polaków przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Na ten moment jest ona przewidziana do końca 2023 roku. Czas pokaże, czy jej wprowadzenie okazało się skuteczne. Narzucone z góry limity, premiowane niższą stawką za zużyte kWh, z pewnością zachęcają do oszczędzania prądu.

 

Źródło: artykuł partnera