Dodano: 06 październik 2018r.

Szwecja: 8-letnia dziewczynka znalazła miecz sprzed ery Wikingów

Podczas wakacyjnych zabaw w jeziorze 8-letnia dziewczynka znalazła miecz sprzed około 1,5 tysiąca lat. Odkrycie Sagi Vanecek skłoniło miejscowych archeologów do rozpoczęcia wykopalisk w miejscu znaleziska.

Miecz sprzed ery wikingów

 

Saga Vanecek znalazła relikt podczas zabaw w jeziorze Vidostern w regionie Jönköping w Szwecji, w okolicy którego mieszkają jej dziadkowie. Dziewczynka była u nich na wakacjach. Z powodu suszy poziom wody w jeziorze spadł do wyjątkowo niskiego poziomu, co ułatwiło odkrycie.

- Poczułam coś w wodzie i podniosłam to. Myślałam, że to patyk i zamierzałam to wyrzucić, ale poczułam rękojeść i zauważyłam, że na końcu jest trochę spiczasty i cały zardzewiały. Poszłam powiedzieć tacie, że to wygląda jak miecz - powiedziała Saga w rozmowie z miejscowym oddziałem Sveriges Television.

 

Ojciec Sagi, Andy Vanecek, również początkowo sądził, że jego córka znalazła w jeziorze jakiś patyk. Dopiero gdy poprosił przyjaciela, aby się bliżej przyjrzał znalezisku, ten odkrył, że prawdopodobnie jest to starożytny zabytek. Razem powiadomili lokalne muzeum.

Miecz jest w bardzo dobrym stanie, jak na swój wiek, co potwierdzają przedstawiciele lokalnego muzeum, gdzie trafił pradawny oręż. Eksperci z muzeum początkowo sądzili, że miecz może mieć około 1000 lat, jednak z czasem zmienili swoje szacunki i obecnie twierdzą, że może pochodzić z V lub VI wieku. Oznaczałoby to, że miecz jest sprzed ery Wikingów.

Odkrycie Sagi skłoniło muzeum w Jönköping i lokalny samorząd do przeprowadzenia dalszych wykopalisk w tym miejscu, co zaowocowało znalezieniem broszki z tego samego okresu co miecz. Przedstawiciele muzeum oświadczyli, że prace wykopaliskowe w okolicach jeziora będą dalej prowadzone. Być może zostanie odkrytych więcej starożytnych przedmiotów.

- Kiedy zobaczyłam zdjęcia, dostałam gęsiej skórki. Mimo że byłam na wakacjach od razu udałam się nad jezioro – przyznał Annie Rosén, archeolog z Muzeum Jönköpings Läns.

Miecz ma 85 centymetrów długości. Znalezisko zawierało nawet pochwę broni wykonaną z drewna i skóry. – Nie wiemy skąd ten miecz się tu znalazł. Początkowo myśleliśmy, że w pobliżu jeziora mogą znajdować się miejsca pochówków, ale obecnie skłaniamy się ku wersji, że to miejsce ofiarne – powiedział Mikael Nordström, pracownik muzeum.

 

Źródło: BBC, fot. Jonkoping County Museum