Dodano: 04 kwietnia 2023r.

Pożyczka bez baz dłużników – czy takie oferty są dostępne?

Banki skrupulatnie sprawdzają klientów wnioskujących o kredyty, ponieważ muszą mieć pewność, że odzyskają pożyczone pieniądze wraz z odsetkami w ustalonym terminie. Oczywiście, nigdy nie ma gwarancji, że spłata nastąpi, ale dzięki weryfikacji ryzyko jest zminimalizowane. Wnioskujący są sprawdzani m.in. w bazach dłużników. Co jeśli klient ma w nich negatywne wpisy? Czy to oznacza, że bank nie pożyczy mu pieniędzy?

Pożyczka bez baz dłużników – czy takie oferty są dostępne?

 

Bazy dłużników a pożyczanie pieniędzy

Spłata zobowiązania w terminie powinna być priorytetem dla każdego, kto korzysta z cudzego kapitału. Zdarza się jednak, że z pewnych względów nie jest to możliwe. Banki i firmy, które pożyczają pieniądze, chcą ograniczać ryzyko, dlatego sprawdzają wnioskujących w bazach dłużników.

Często mylnie jako taką bazę traktuje się Biuro Informacji Kredytowej, czyli popularny BIK. Owszem, pojawiają się w nim negatywne wpisy dotyczące przeterminowanych płatności, ale ponad 90 proc. danych jest pozytywnych i dotyczą regulowanych w terminie rat zobowiązań. W BIK-u znajdują się dane około 25 mln Polaków. Trafiają tam informacje dotyczące zobowiązań zaciąganych w bankach, SKOK-ach i ponad 70 firmach pożyczkowych.

W Polsce poza BIK-iem działają również bazy dłużników. Są to: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF, Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG). BIG InfoMonitor ściśle współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej (BIK) i ze Związkiem Banków Polskich (ZBP). W bazach tych mogą pojawić się informacje o zadłużeniu i w tym przypadku rzeczywiście mamy do czynienia z bazami dłużników.

Czy negatywne wpisy przekreślają możliwość otrzymania pożyczki? Okazuje się, że nie.

Pożyczki bez baz – czy są dostępne?

Banki muszą weryfikować dane w bazach, ale w przypadku firm to od nich zależy, czy współpracują z Biurem Informacji Kredytowej, i czy sprawdzają dane w bazach dłużników. Są firmy pożyczkowe, które nie weryfikują tak klientów, a nawet jeśli to robią, to nie zawsze zadłużenie wyklucza wnioskującego. Przeważnie wnioski są analizowane przez automatyczne systemy firm, a decyzja jest wydawana ekspresowo. Z tego względu można szybko sprawdzić w sieci, czy dana pożyczka jest dla nas dostępna.

Inną kwestią pozostaje nasza sytuacja finansowa. Z badania KRD, opublikowanego na początku lutego 2023 roku, wynika, że co 3. Polak w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie zdołał odłożyć żadnych pieniędzy. Wielu musi sięgać po pożyczki. Jeśli mamy niespłacone zobowiązania, priorytetem powinno być ich uregulowanie. W przypadku gdy koniecznie potrzebujemy pieniędzy i musimy je pożyczyć, najpierw zastanówmy się, czy będziemy w stanie spłacić zobowiązanie w terminie. Jeśli nie, lepiej poszukać innego sposobu na rozwiązanie problemu, gdyż możemy wpaść w spiralę zadłużenia. Gdy jednak jesteśmy w stanie sobie na to pozwolić, nie warto wybierać oferty pochopnie. Należy przeanalizować różne pożyczki bez baz.

Pożyczka bez sprawdzania baz dłużników jak wybrać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że warto sprawdzać również te oferty, w których firmy weryfikują bazy. Negatywne wpisy nie muszą przekreślać wniosku. Porównując różne parametry, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • RRSO – czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania, która jest jednym z najlepszych sposobów na porównanie ofert. Wyraża w procentach, ile wynosi całkowity koszt kredytu w stosunku rocznym.
  • Okres spłaty – czyli ile czasu ma klient na uregulowanie zobowiązania. Przeważnie firmy udzielają pożyczek na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy i takie oferty nazywa się chwilówkami. Można również skorzystać z oferty pożyczki długoterminowej, ratalnej, spłacanej nawet latami.
  • Maksymalna kwota pożyczki – zazwyczaj minimum to kilkaset złotych, a przeważnie kilka tysięcy. Są też oferty, w ramach których można otrzymać znacznie wyższą kwotę – nawet dziesiątki tysięcy złotych. Oczywiście, w takim przypadku firma może mieć wyższe wymagania w stosunku do klienta.
  • Wiek pożyczkobiorcy – przeważnie 18 lat to zbyt mało, aby uzyskać środki. Zazwyczaj firmy wymagają 20, 21, 23, a nawet 25 lat. Kolejną granicą jest maksymalny wiek wnioskującego, który z reguły wynosi 70-75 lat. Jeśli klient nie spełnia tego kryterium, to nie otrzyma środków.
  • Opinie o firmie – warto sprawdzić, jak oceniana jest dana firma. Trudno o taką, która ma wyłącznie pozytywne recenzje, ale powinny one dominować. Podejrzany jest brak jakichkolwiek opinii. To może oznaczać, że firma niedawno powstała. Lepiej korzystać z oferty znanych marek, które mają już pewną historię na rynku, gdyż łatwo da się znaleźć informacje na temat doświadczenia klientów z danym podmiotem.

Pożyczka bez baz to oferta, która może ułatwić poradzenie sobie z problemami finansowymi, ale do jej zaciągnięcia trzeba podejść rozsądnie. Może kusić korzystanie z kolejnych takich propozycji, ale pamiętajmy, że to prosta droga do wejścia w spiralę zadłużenia. Sięgajmy po takie oferty wtedy, kiedy mamy pewność, że będziemy w stanie je spłacić.

 

Źródło: artykuł partnera