Dodano: 04 kwietnia 2017r.

Odkryto pozostałości nieznanej piramidy w Dahszur

Archeolodzy odkopali pozostałości po nieznanej dotąd piramidzie zbudowanej około 3700 lat temu. Znaleziska dokonano w okolicy Łamanej Piramidy Snofru w Dahszur w Egipcie.

Piramida w Dahszur

 

O odkryciu poinformował szef egipskiego Ministerstwa Starożytności doktor Mahmoud Afifi. Do tej pory odkopano wewnętrzne struktury piramidy oraz korytarz prowadzący do wnętrza nieistniejącej już budowli. Piramida z okresu XIII dynastii została znaleziona w królewskiej nekropolii Dahszur, 30 kilometrów na południe od stolicy Egiptu - Kairu.

Dyrektor generalny nekropolii w Dahszur - Adel Okasha przyznał, że odkopano blok alabastrowy, na którym wyryto 10 pionowych linii z hieroglifami. Wykopaliska są w początkowej fazie i nie ustalono jeszcze wielkości piramidy.

- Wszystkie odkryte części piramidy są w bardzo dobrym stanie. Będziemy prowadzić dalsze wykopaliska, mające na celu odkopanie kolejnych fragmentów piramidy – powiedział Okasha.Odkopany korytarz prowadzący do wnętrza nieistniejącej już piramidy. Fot. Ministerstwo Starożytności Egiptu


W nekropolii Dahszur odkryto do tej pory pięć piramid. Dwie z nich przypisywane są królowi Snofru z IV dynastii, który był ojcem Cheopsa. Pod względem wielkości zajmują one trzecie i czwarte miejsce zaraz po piramidach Cheopsa i Chefrena. Kolejne trzy to piramidy Amenemhata II, Senusereta III i Amenemhata III z XII dynastii.

Piramida króla Snofru nazywana jest Łamaną ze względu na zmianę kąta nachylenia ścian bocznych mniej więcej w połowie wysokości. Archeolodzy sądzą, że odkryte właśnie pozostałości należą do podobnej konstrukcji. Twierdzą też, że mogły to być pierwsze próby zbudowania piramidy bez zmiany kąta nachylenia ścian.

W Egipcie, który jest domem jednej z najwcześniejszych cywilizacji świata, znajdują się 123 starożytne piramidy. Wśród nich słynne na całym świecie piramidy w Gizie, które zostały wzniesione około 4500 lat temu.

Do tej pory archeolodzy pracujący przy wykopaliskach nie udzielili zbyt wielu informacji. Jednak należy się spodziewać, że wkrótce poznamy więcej szczegółów.


 

 Źródło: AP, AFP. Na zdjęciu głównym Łamana Piramida Snorfu, fot. Gérard Ducher/CC. 2,5/Wikimedia Commons