Argonaut to program realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną mający zapewnić stałe dostawy ładunków na powierzchnię Księżyca. W ramach projektu polska firma PIAP Space zaprojektuje i zbuduje robotyczne ramię, które będzie elementem wszechstronnego lądownika księżycowego, przeznaczonego do wsparcia szerokiej gamy misji.
Argonaut to ambitny projekt lądowników Europejskiej Agencji Kosmicznej, które, zgodnie z założeniami, mają w przyszłości zapewnić stałe dostawy ładunków i eksperymentów naukowych na Księżycu. Nie uda się to jednak bez najważniejszego z elementów konstrukcji – manipulatora robotycznego, którego zadaniem będzie przenoszenie ładunku. Autorem rozwiązania jest polska firma PIAP Space.
Planowany lądownik księżycowy ma być przeznaczony do wsparcia szerokiej gamy misji - od dostawy ładunków i infrastruktury niezbędnej do budowy baz księżycowych, poprzez badania naukowe, po rozmieszczanie łazików czy stacji energetycznych. Konstrukcja lądownika opiera się na trzech głównych komponentach: elemencie zbliżenia się do Księżyca (Lunar Descent Element), służącym do nawigacji i lądowania, platformie ładunkowej (Cargo Platform Element) dla transportowanych ładunków oraz samym ładunku (Payload).
Argonaut kładzie duży nacisk na adaptacyjność użytych rozwiązań, gwarantując tym samym realizację szerokiego spektrum misji. Jednym z najważniejszych zadań misji będzie bezpieczny wyładunek zawartości lądownika na powierzchnię Księżyca. Zaproponowane przez PIAP Space ramię robotyczne, konstruowane w ramach projektu Breadboarding of a Robotic Manipulator for Lunar Missions (MANUS), umożliwi ESA wykonanie szeregu zadań, takich jak misje załogowe, transport i rozładowywanie ładunków na powierzchni Księżyca. Umożliwi także autonomiczne badania na powierzchni Srebrnego Globu bez udziału astronautów.
Manipulator jest efektem wieloletniej pracy firmy, która rozwijała swoje konstrukcje w oparciu o założenie jego modułowej budowy (Key Enabling Building Blocks), tak by móc je konfigurować w zależności od wymaganej operacji w danej misji. W ramach projektu MANUS, PIAP Space wraz z zaproszonymi partnerami – firmami Astronika, GMV oraz Leonardo, przeprowadzi badania pozwalające zaprojektować technologię wspierającą operacje logistyczne, badania naukowe oraz załogowe misje na powierzchni Księżyca na podstawie trzech scenariuszy referencyjnych przygotowanych przez ESA. Z kolei w drugiej części projektu, zostanie zbudowana prototypowa wersja demonstracyjna ramienia robotycznego (breadboard) służąca do demonstracji technologii, testów i weryfikacji zakładanych funkcji systemu wraz z wymaganym sprzętem testowym.
To nie pierwszy sukces PIAP Space. Od początku swojego istnienia firma rozwija rozwiązania robotyczne dla przemysłu kosmicznego. W 2022 roku, we wspólnym projekcie NASA i ESA, inżynierowie polskiej firmy zbudowali prototyp podwozia łazika o nazwie Sample Fetch Rover (SFR). Został on zaprojektowany na potrzeby misji Mars Sample Return do zbierania i transportowania próbek marsjańskich do rakiety powrotnej, której zadaniem miało być dostarczenie próbek na Ziemię
PIAP Space jest także głównym wykonawcą dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w projekcie zaawansowanego ramienia robotycznego TITAN dedykowanego do precyzyjnych operacji na orbicie od inspekcji i serwisowania satelitów, po usuwanie z orbity nieaktywnych lub uszkodzonych obiektów. Równocześnie przed kilkoma laty warszawska firma dostarczyła chwytak LARIS, zaprojektowany jako Key Enabling Building Block dla robotycznych systemów orbitalnych. Dzięki zastosowaniu uniwersalnego Interfejsu, czyli połączenia chwytaka z ramieniem robotycznym, umożliwia wymianę narzędzi podczas przeprowadzanych operacji kosmicznych, co zwiększa ich efektywność.
Źródło i fot.: Space Agency/ PIAP Space