Dodano: 14 grudzień 2016r.

Odnaleziono ruiny starożytnego miasta w Grecji

Archeolodzy odkryli ruiny starożytnego miasta sprzed 2500 lat. Na miejscu badacze znaleźli fragmenty ceramiki oraz monety.

Znaleziony przez archeologów kawałek naczynia z niepełnym wizerunkiem kobiety


Odkrycia dokonano około 300 kilometrów na północ od Aten. Pozostałości miasta dość dużych rozmiarów znaleziono na wzgórzu i wokół niego. Większość ruin jest przykryta ziemią, dlatego nikt wcześniej ich nie zauważył. Badacze natknęli się na pozostałości murów miejskich, wież i bram starożytnego miasta.

- Znaleźliśmy plac miejski oraz siatkę ulic, które wskazują, że mamy do czynienia z dość dużym miastem. Obszar wewnątrz murów miejskich ma ponad 40 hektarów – powiedział kierownik międzynarodowych wykopalisk Robin Rönnlund z Uniwersytetu w Goteborgu.


Pozostałości miasta z lotu ptaka, Fot. Uniwersytet w Goteborgu/SIA/EFAK/YPPOA

Pozostałości miasta z lotu ptaka, Fot. Uniwersytet w Goteborgu/SIA/EFAK/YPPOA


Badacze natknęli się na ruiny w zeszłym roku przez przypadek przy okazji prac nad zupełnie innym projektem. Zaskoczył ich fakt, że nikt wcześniej nie badał wzgórza, które, jak się okazało, skrywa wiele sekretów. Wrócili w to miejsce w tym roku i przeprowadzili wstępne badania. Szwedzcy archeolodzy we współpracy z greckimi kolegami zamierzają w przyszłości użyć georadaru do zbadania pozostałości miasta.

- To, co do niedawna uważano za szczątki jakiejś nieistotnej osady na wzgórzu okazały się być pozostałościami miasta o wyższym znaczeniu niż dotychczas sądzono – wyjaśnił Rönnlund. - Nasze najstarsze znaleziska pochodzą z około 500 roku p.n.e., ale wydaje się, że rozkwit miasta przypadł na 200-300 lat później. Miasto zostało opuszczone z jakiegoś powodu, może w związku z rzymskim podbojem tego obszaru – dodał archeolog.

 

Źródło: Uniwersytet w Goteborgu