Dodano: 16 listopad 2020r.

Egipt: archeolodzy znaleźli ponad 100 sarkofagów i około 40 złoconych posągów sprzed 2500 lat

W nekropolii w Sakkarze archeolodzy natrafili na co najmniej 100 sarkofagów i około 40 pozłacanych posągów sprzed 2500 lat. Odkrycie jest wyjątkowe ze względu na bardzo dobry stan znaleziska. Wspaniale zdobione sarkofagi z zachowanymi żywymi kolorami zachwycają kunsztem wykonania.

Egipt: archeolodzy znaleźli ponad 100 sarkofagów i około 40 złoconych posągów sprzed 2500 lat

 

W Sakkarze, około 30 kilometrów na południe od Kairu, znajduje się wiele zabytków starożytnego Egiptu. Jednym z nich jest starożytna nekropolia, która była miejscem pochówku najstarszych dynastii władców Egiptu i usiana jest rozległymi kompleksami grobowymi. Nekropolia należała niegdyś do pierwszej stolicy Egiptu – Memfis.

Nowe odkrycia

To właśnie na terenie tego kompleksu archeolodzy natrafili na nietknięte sarkofagi w niemal idealnym stanie wraz z 40 złoconymi posągami. Badacze sądzą, że znalezisko liczy sobie 2500 lat.

Na konferencji prasowej Mustafa al-Waziri - sekretarz generalny egipskiej Najwyższej Rady Starożytności – przyznał, że znaleziska dokonano w trzech szybach grobowych na głębokości około 12 metrów w pobliżu piramidy Dżesera. Wiele ze znalezionych sarkofagów zawiera mumie. Jeden z nich otworzono, by pokazać zgromadzonym na konferencji dziennikarzom zawartość z bogato zdobionym całunem grobowym.

Badacze sądzą, że znaleźli miejsce pochówku bogatych elit wysoko cenionych w społeczeństwie starożytnego Egiptu. Przeprowadzili też badania rentgenowskie mumii wizualizując strukturę mumii i pokazując, jak dobrze zachowało się ciało.

Kolejne znaleziska

Odkrycie jest wyjątkowe nie tylko ze względu na liczbę sarkofagów, ale także ze względu na ich dobry stan zadziwiający kunsztem wykonania. Wspaniale zdobione sarkofagi z zachowanymi żywymi kolorami datowane są na czas panowania Ptolemeuszy, dynastii, która panowała w starożytnym Egipcie przez około 300 lat - od ok. 320 r. p.n.e. do ok. 30 r. p.n.e. oraz z tzw. późnego okresu datowanego na ok. 664-332 p.n.e.

Minister ds. starożytności i turystyki w Egipcie dr Khaled el-Enany oświadczył, że sarkofagi trafią do kilku muzeów w Egipcie, w tym do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które budowane jest w pobliżu piramid w Gizie. Khaled el-Enany zapowiedział również, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszone kolejne ważne odkrycie poczynione na terenie nekropolii w Sakkarze.

- Sakkara nie ujawniła jeszcze całej swojej zawartości. To skarb- powiedział Khaled el-Enany. - Wykopaliska wciąż trwają. Ilekroć opróżniamy szyb grobowy z sarkofagów, znajdujemy wejście do innego – dodał.

 

Źródło: The Guardian, fot. Khaled el-Enany/ Twitter