Dodano: 26 stycznia 2024r.

Wyjaśniamy, jak działa mikroskop optyczny i podpowiadamy, jaki wybrać

Fascynują Cię obserwacje przyrodnicze? Lubisz oglądać to, co niedostrzegalne gołym okiem? W takim razie warto rozważyć zainwestowanie w mikroskop optyczny. Na czym polega jego działanie i czym kierować się przy wyborze takiego sprzętu? Podpowiadamy!

Wyjaśniamy, jak działa mikroskop optyczny i podpowiadamy, jaki wybrać

 

Czym jest i jak działa mikroskop optyczny?

Musisz wiedzieć, że mikroskop optyczny to najpopularniejszy sprzęt do obserwacji niewielkich obiektów. Co ważne, w tego typu mikroskopie powiększony obraz danego przedmiotu uzyskuje się za pomocą światła, które przechodzi przez układ optyczny. Istotne jest to, że każdy układ składa się z okularu oraz obiektywu mikroskopowego, które wymienia się w zależności od pożądanych parametrów obrazu. Każdy obiektyw jest natomiast zbudowany z powiększających i wyostrzających soczewek. Obraz z obiektywu jest przekazywany do okularu, który także składa się z soczewek i jeszcze bardziej powiększa obraz.

Do czego używa się mikroskopu optycznego?

Zastanawiasz się, kiedy przydaje się mikroskop optyczny? Otóż warto mieć świadomość tego, że znajduje on zastosowanie w wielu naukach. Sprawdza się do obserwacji różnych małych obiektów. Przykładowo, jest on niezbędny np. dla biologów, gdyż pozwala badać drobnoustroje, budowę komórek czy tkanek. W fizyce i chemii można wykorzystać go do metalografii albo krystalografii. Chętnie korzystają z niego także geolodzy, zwłaszcza zajmujący się mineralogią, sedymentologią czy paleontologią. Poza tym to świetny sprzęt dla pasjonatów przyrody. Jego obsługa nie jest trudna, więc śmiało możesz korzystać z niego w domu.

Jaki mikroskop optyczny wybrać?

Nie wiesz, jaki mikroskop optyczny wybrać? Dużo zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zakres powiększenia okularu i obiektywu, gdyż od tego będą zależały jego możliwości. Poza tym istotna jest ostrość obrazu, o której z kolei decyduje precyzja ustawienia śrub. Jeśli planujesz sprezentować mikroskop optyczny swojemu dziecku, warto zdecydować się na zestaw edukacyjny z gotowymi preparatami, książką itp.

Na uwagę zasługują również mikroskopy stereoskopowe, które są odmianą optycznych. Mają one nieco prostszą konstrukcję, idealną dla osób początkujących. Przede wszystkim posiadają dwa okulary, co pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz. Poza tym jego stolik nie jest ruchomy.

Gdzie kupić mikroskop optyczny?

Chcesz wiedzieć, gdzie kupić mikroskop optyczny? Warto zapoznać się z ofertą sklepu internetowego https://zzoom.pl/mikroskopy. Dostępny jest tam sprzęt zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Co ciekawe, nie brakuje także mikroskopów zdalnie sterowanych oraz kieszonkowych.


Źródło: artykuł partnera