Dodano: 27 listopada 2017r.

Muchy przenoszą więcej chorób, niż dotąd sądziliśmy

To, że muchy przenoszą „zarazki” wiemy od dziecka. Jednak dotąd nie byliśmy świadomi, jak dużo groźnych chorób mogą rozprzestrzeniać te owady.

Mucha

Naukowcy z Eberly College of Science Pennsylvania State University odkryli, że muchy mogą rozprzestrzeniać znacznie więcej chorób, niż dotychczas sądzono. Badacze przestudiowali mikrobiomy 116 much domowych oraz plujek pospolitych z trzech różnych kontynentów.

To, że muchy przenoszą groźne bakterie, nie jest niczym dziwnym. Ich naturalne środowisko jest dalekie przecież od higieny. W końcu najczęściej można je spotkać na ciałach martwych zwierząt, w okolicy wysypisk śmieci czy rzeźni, a swoje larwy składają najczęściej w kale. Jednak badania pokazały, że nie docenialiśmy zagrożeń związanych z obecnością much.

Dzięki zastosowaniu w badaniach skaningowego mikroskopu elektronowego, naukowcy byli w stanie zbadać poszczególne części ciała muchy oraz określić ich skład mikrobiologiczny. Jak twierdzą badacze, muchy przenoszą drobnoustroje przede wszystkim na swoich nogach oraz na skrzydłach. Niektóre z nich transportują na swoich ciałach setki różnych gatunków bakterii, z których wiele może powodować poważne choroby u ludzi.

- Nogi i skrzydła wykazują największą różnorodność drobnoustrojów znajdujących się na ciele muchy, co sugeruje, że bakterie wykorzystują muchy… do transportu drogą powietrzną – powiedział profesor biologii molekularnej Stephan Schuster, współautor badania. – Niektóre z bakterii przeżywają tą podróż, rosną i rozprzestrzeniają się w nowym środowisku. W rzeczywistości każdy krok muchy, których wykonuje setki dziennie, zostawia za sobą kolonie bakterii, które mogą rozwijać się i rosnąć, jeśli tylko trafią na odpowiednią powierzchnię – dodał.

Naukowcy odkryli więcej patogenów na ciałach much zebranych w miejskich środowiskach niż na tych zabranych chociażby w stajniach. Sugeruje to, że potencjał w przenoszeniu chorobotwórczych drobnoustrojów rośnie, gdy muchy żyją wśród ludzi. Po raz pierwszy zaobserwowano też, że muchy mogą przenosić bakterie z gatunku Helicobacter pylori (okazy głównie zebrane w Brazylii), które powodują wrzody jelit.

- Nasza praca pokazuje niedoceniany wcześniej mechanizm przekazywania patogenów. Muchy mogą przyczynić się do szybkiego przenoszenia patogenów w sytuacjach epidemii. Mieliśmy wcześniej pewne pojęcie, o patogenach roznoszonych przez muchy, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak dużo ich jest – przyznał profesor Donald Bryant, który również był zaangażowany w badania.

Badania pokazały, że muchy mogą przenosić ponad 600 różnych niebezpiecznych dla człowieka bakterii. Jednak owady te można również wykorzystać w inny sposób. Według naukowców, mogą one posłużyć jako system wczesnego ostrzegania. Badania ich flory bakteryjnej może podpowiedzieć nam, z jakim rodzajem zagrożenia mamy do czynienia na konkretnym terenie.


 

Źródło: Scientific Reports, EurekAlert!, fot. CC BY-SA 3.0/ Wikimedia Commons/ Aiwok