Dodano: 28 marca 2023r.

Maszyna do cięcia plazmą – w jakich przedsiębiorstwach sprawdzi się to rozwiązanie?

Cięcie plazmą, które wykorzystuje potencjał tak zwanego czwartego stanu skupienia, ma bogatą historię. Bez wątpienia może okazać się znakomitym wyborem, jednak maszyna do cięcia plazmą nie sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie warto skorzystać z tej technologii.

Maszyna do cięcia plazmą – w jakich przedsiębiorstwach sprawdzi się to rozwiązanie?

 

Na czym polega cięcie plazmą?

Maszyna do cięcia plazmą bazuje na właściwościach plazmy. Ta materia, którą niekiedy określa się jako czwarty stan skupienia, pod pewnymi względami przypomina gaz. Jej charakterystyka jest jednak wyjątkowa: plazma zawiera jony i elektrony, jednak sama jest elektrycznie obojętna. 

Z jednej strony przewodzi prąd elektryczny, ale opór plazmy maleje wraz ze wzrostem temperatury. W związku z tym prąd przepływający w plazmie pod dużym natężeniem doprowadza do powstania plazmowego łuku elektrycznego. Temperatura w jądrze łuku plazmowego może dochodzić nawet do 30 000 K, co umożliwia topienie materiału w szczelinie cięcia. 

Następnie możliwe jest jego wydmuchanie, dzięki czemu dochodzi do rozdzielenia materiału. Plazma do cięcia, jak widać, gwarantuje wysoką moc i skuteczność. Jednocześnie wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami.

Co można ciąć maszyną do cięcia plazmą?

Właściwości plazmy do cięcia przekładają się na jej istotne ograniczenie, które dotyczy materiału, jaki można poddawać obróbce. Możliwe jest cięcie wyłącznie materiałów przewodzących prąd elektrycznych. Przede wszystkim wykorzystywana jest więc plazma do metalu. 

Najczęściej obróbce poddaje się stal czarną, nierdzewną oraz aluminium. W tym kontekście możliwości przecinarek plazmowych są naprawdę olbrzymie: umożliwiają cięcie m.in. blach, rur czy kształtowników, w tym tych o większej grubości. Dobrze radzą sobie również z materiałem zardzewiałym czy lakierowanym. Cięcie plazmą nie będzie jednak możliwe w przypadku materiałów nieprzewodzących prądu elektrycznego, co jest istotnym ograniczeniem z punktu widzenia wielu zakładów.

Jak wybrać maszynę do cięcia plazmą?

Cięcie plazmą to dobrze znana technologia, która jest rozwijana od połowy poprzedniego stulecia. Oczywiście nowoczesne urządzenia mają zdecydowanie więcej do zaoferowania.

Z ich pomocą można również wyeliminować najważniejsze wady plazmy do cięcia, w tym znaczne ograniczenie w materiałach, które można poddawać obróbce. Przykładowo maszyna do cięcia plazmą firmy Eckert pozwala na równoczesne stosowanie cięcia wodnego, więcej informacji znajdziesz w tym miejscu: https://eckert.com.pl/oferta/maszyny/maszyny-do-ciecia-plazma

Oprócz tego odpowiedni sprzęt pozwoli na automatyzację procesów, w tym zastosowanie rozbudowanych sterowników CNC, dzięki którym definiowanie cięcia jest niezwykle proste i opiera się na wprowadzeniu konkretnych parametrów. Inteligentne systemy wykorzystujące m.in. sieć czujników będą w stanie na bieżąco monitorować przebieg prac i stan samego urządzenia.

Poznaj wady i zalety cięcia plazmą

Maszyny do cięcia plazmą cieszą się sporą popularnością. Wynika to przede wszystkim z bezspornych zalet samej technologii: 

  • Precyzyjne cięcie oraz możliwość wykonywania skomplikowanych detali,
  • Wysoka jakość cięcia i niewielkie straty materiału, 
  • Szybka praca maszyny i krótki czas przebijania materiału.

Cięcie plazmą ma oczywiście również pewne wady. Do najważniejszych z nich należy towarzysząca obróbce emisja promieniowania UV, gazu oraz hałasu, co przekłada się na stosunkowo niski komfort pracy. Oczywiście szkodliwe działanie można zniwelować poprzez zapewnienie pracownikom przebywającym w pobliżu maszyny specjalnych środków ochronnych.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. FreePik