Dodano: 07 maj 2019r.

Jak zakładać trawnik?

Poprawne założenie trawnika nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wymaga pewnej wiedzy, która pozwoli odpowiednio przygotować grunt, zasiać nasiona i stymulować ich wzrost.

Pies

 

Właściwe założenie trawnika to pierwszy krok do tego, aby trawa była zielona i równomiernie rosła. Ważne, aby rozpocząć prace już po ułożeniu wszystkich instalacji w ogrodzie, a także wytyczeniu ścieżek i posadzeniu roślin. Przez pierwsze tygodnie młoda trawa będzie bardzo delikatna i lepiej jej nie deptać i nie ugniatać.

Przygotowanie gruntu

Termin założenia trawnika należy dostosować do jego rodzaju. Nasiona należy wysiać już po ustaniu przymrozków, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi minimum 10 stopni. Najlepszy czas to kwiecień lub maj. Nieco inaczej jest w przypadku trawnika z rolki, który można rozkładać przez większość roku – zarówno wiosną, jak i latem, a nawet jesienią.

Przed założeniem trawnika należy odpowiednio przygotować grunt. Najpierw trzeba starannie oczyścić teren, usuwając z niego śmieci oraz większe kamienie. Następnie, jeśli jest to w planach, należy rozłożyć instalacje, które mają znaleźć się pod ziemią, (np. system automatycznego nawadniana) oraz dokładnie przekopać ziemię mniej więcej na wysokość szpadla. Później warto poprawić jej jakość za pomocą dodatków dopasowanych do jej rodzaju. Na końcu wystarczy wyrównać grunt, a na jego krańcach ułożyć obrzeża trawnikowe.

Odchwaszczanie, siew i nawożenie

Przed wysianiem trawnika podłoże trzeba odchwaścić. To proces długotrwały, który najlepiej przeprowadzić w ciągu kilku tygodni. Przez ten czas należy regularnie wyrywać chwasty, tak aby usunąć nie tylko ich zewnętrzną część, ale także trwale pozbyć się ich z gleby. Po tym czasie grunt można zasilić nawozem do trawników. Do siewu należy przystąpić tydzień później. Ostatnim etapem jest wysiew nasion. Należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu trawy – zwłaszcza w ciepłe dni. Wzrastający trawnik najlepiej podlewać co kilka godzin małą ilością wody.

 

Opracowanie: PięknyTrawnik.pl