Dodano: 02 grudzień 2021r.

Implanty zębowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Implanty zębowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

 

Ubytki w uzębieniu to nie tylko utrata szansy na piękny uśmiech. Brak zęba to istotny problem zdrowotny. Może wywołać poważne problemy w jamie ustnej – infekcje dziąseł, utratę innych zębów, nieprawidłowy zgryz. To dlatego brakujący ząb powinien zostać szybko uzupełniony. Są na to dwa podstawowe sposoby: mosty zębowe i implanty zębów. Dzisiaj skupimy się na tym drugim rozwiązaniu.

Żeby zdecydować, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze, należy poznać podstawowe informacje na temat obu technik leczenia ubytków. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, zanim w gabinecie stomatologicznym wybierzesz most lub implant.

Implant dentystyczny

Najważniejszą cechą implantów jest to, że zastępują całą strukturę zęba, nie tylko koronę. Na początku stomatolog wszczepia tytanowy słupek w kość szczęki. Następnie czeka kilka miesięcy, aż wystąpi osteointegracja – proces polegający na narastaniu nowej kości wokół wszczepionego elementu.

Kiedy konstrukcja jest już zabezpieczona, dentysta wkręca koronę, przygotowaną specjalnie, żeby wyglądała jak nasze naturalne zęby. Na koniec zapieczętowuje implant na miejscu.

Zalety implantów dentystycznych

  • Implanty dentystyczne dobrze wspierają sąsiadujące z nimi zęby, utrzymując zdrową szczękę, strukturę kości i dziąseł,
  • Implanty dentystyczne mogą nam służyć przez całe życie.

Wady implantów dentystycznych

  • Dla wielu pacjentów wadą implantów dentystycznych jest ich cena – średnio za pojedynczy implant zapłacimy około 2000 PLN. Do tego dochodzą koszty łącznika, śruby gojącej i korony. Łącznie to ponad 4000 PLN. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, kiedy potrzebujemy więcej niż jednego implantu. Kiedy ubytków jest wiele, stomatolodzy zalecają mosty dentystyczne lub implanty typu All-on-4. Koszt zwykle jest rozłożony w czasie na okres od 3 do 6 miesięcy,
  • Inną wadą implantów jest czas potrzebny do ich wykonania. Ich umocowanie wymaga wielu zabiegów. Zdarza się, że najpierw konieczny jest przeszczep kości. Gojenie po takim zabiegu trwa 2 miesiące. Mosty dentystyczne są szybsze w wykonaniu – cały proces trwa tylko kilka godzin.

Implanty po ekstrakcji zębów

Implanty często są stosowane do zastąpienia zębów wyrwanych ze względów zdrowotnych. Jeśli leczenie nie jest już możliwe, dentysta decyduje się na ekstrakcję chorego zęba. Ale taki ubytek trzeba szybko uzupełnić. Implant do świetne rozwiązanie, ponieważ pozwala odtworzyć całą strukturę zęba – od korzenia po koronę.

Jeśli ekstrakcja obejmuje kilka zębów, możemy zdecydować się na pojedyncze implanty – po jednym na miejsce każdego zęba. Często stosowanym rozwiązaniem jest też wszczepienie tylko dwóch implantów i zrobienie z nich oparcia pod most dentystyczny. W ten sposób możemy uzupełnić jednorazowo większe ubytki – liczące nawet 4 zęby.

Taka praktyka pozwala zachować jak najwięcej naturalnych zębów. Dlatego jest rekomendowana przez dentystów. To zdecydowanie lepsze niż proteza!

Dzięki pojedynczym implantom możemy odzyskać równowagę i zapobiec zwyrodnieniom w naszej jamie ustnej.

Kiedy konieczne jest wyrwanie zębów?

Chroniczne problemy zdrowotne i ciągły ból, to często powody ekstrakcji zębów. Zanim zdecydujemy się na wyrwanie zębów, konieczne jest szczegółowe badanie dentystyczne. Specjalista oszacuje, które zęby nadają się jeszcze do leczenia, a które trzeba wymienić i zastąpić implantami. Częstym błędem jest chęć pozbycia się wszystkich zębów i zastąpienia całej szczęki protezą. Jeśli mamy jeszcze jakieś zdrowe, naturalne, zęby to najrozsądniej będzie zrobić wszystko, żeby je zatrzymać.

Jak dentysta decyduje o usunięciu zębów?

Przed dokonaniem ekstrakcji stomatolog dokładnie analizuje zdjęcia rentgenowskie oraz tomografię komputerową zęba. Przesłankami do wyrwania zęba są duże pęknięcia wzdłuż korzenia lub rozległe zmiany okołowierzchołkowe. Oczywiście, zanim zdecydujemy się na zamianę zęba na implant zębowy w gabinecie, jeśli to tylko możliwe, podejmowane są próby leczenia.

Jeśli naprawdę nie ma perspektyw na skuteczne leczenie, wtedy zastępujemy zęby implantami. W innych sytuacjach uzupełniamy nimi tylko już istniejące ubytki.

 

Źródło: artykuł partnera