Dodano: 14 lutego 2024r.

Ekstrakt z konopi zabija komórki czerniaka

Australijscy naukowcy wykazali w badaniach in vitro, że ekstrakt z konopi może spowalniać tempo wzrostu komórek czerniaka i zwiększać wskaźnik ich śmierci. Jeśli wyniki uda się powtórzyć w badaniach z udziałem ludzi, może to otworzyć zupełnie nową drogę leczenia nowotworów skóry.

Ekstrakt z konopi zabija komórki czerniaka

 

Australijscy naukowcy z Charles Darwin University (CDU) oraz z Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) wykazali obiecujące działanie przeciwnowotworowe ekstraktu s konopi siewnych (Cannabis sativa). W badaniach in vitro ekstrakt hamował wzrost komórek nowotworowych czerniaka, czyli nowotworu złośliwego melanocytów, określanego potocznie rakiem skóry. Ekstrakt nie tylko spowalniał tempo wzrostu komórek czerniaka, ale także powodował ich szybszą śmierć.

Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Cells” (DOI: 10.3390/cells13030268).

Konopie kontra czerniak

Naukowcy w swoim laboratorium potraktowali komórki czerniaka związkiem wyekstrahowanym z roślin konopi znanym jako kannabinoid PHEC-66. PHEC-66 został opracowany przez MGC Pharmaceuticals z Australii. W ubiegłym roku firma sfinansowała badania, które wykazały, że PHEC-66 powstrzymuje rozmnażanie się izolowanych linii komórkowych czerniaka w laboratorium.

Naukowcy z CDU oraz RMIR zachęceni obiecującymi wynikami wcześniejszych badań sprawdzili PHEC-66. Badania wykazały, że związek wiąże się z receptorami komórek nowotworowych i kontroluje ich rozwój w dwóch kluczowych fazach, uszkadzając przy tym komórkę. Uszkodzenia te prowadzą w efekcie do jej śmierci. To, czy działa to w żywym organizmie, to zupełnie inna sprawa, którą należy jeszcze zbadać.

- Uszkodzenie komórki czerniaka uniemożliwia jej podział na nowe komórki i zamiast tego rozpoczyna zaprogramowaną śmierć komórki, znaną również jako apoptoza – powiedział dr Nazim Nassar z CDU, współautor publikacji. - To rosnący obszar ważnych badań, ponieważ musimy jak najlepiej zrozumieć ekstrakty z konopi, a zwłaszcza ich potencjał działania jako środków przeciwnowotworowych. Jeśli wiemy, jak reagują na komórki nowotworowe, zwłaszcza jeśli chodzi o przyczynę śmierci tych komórek, możemy udoskonalić techniki leczenia, aby były bardziej specyficzne, responsywne i skuteczne – podkreślił.

Doktor Nassar specjalizuje się w biologii komórek nowotworowych, farmakologii oraz systemach dostarczania leków. Jest współautorem kilku prac na temat zastosowania kannabinoidów w leczeniu czerniaka, potencjału terapeutycznego kannabinoidów w raku prostaty oraz przeglądu aktualnych metod leczenia czerniaka.

PHEC-66 wyzwala apoptozę poprzez indukowanie fragmentacji DNA, hamowanie wzrostu komórek przez podział i znaczące podniesienie poziomów wewnątrzkomórkowych reaktywnych form tlenu. Ich wysokie stężenie może spowodować uszkodzenie wielu różnych części komórki.

Potencjał konopi

W ramach przygotowań do badań przedklinicznych zespół uczonych zamierza teraz skupić się na opracowaniu ukierunkowanego systemu dostarczania PHEC-66 do komórek czerniaka. - Takie zaawansowane systemy dostarczania nadal wymagają pełnego opracowania, co podkreśla znaczenie ciągłych wysiłków na rzecz zapewnienia właściwego i skutecznego wykorzystania tych środków w miejscach docelowych – stwierdził Nassar.

Badacz przyznał, że rośnie liczba dowodów na potencjał związków z konopi w leczeniu różnych schorzeń, choć w części krajów rośliny te są społecznie napiętnowane. Badania te, jak wskazuję Nassar, mogą zrewolucjonizować leczenie nowotworów. - Kliniczne zastosowania ekstraktów z konopi obejmują leczenie lęku, objawów związanych z nowotworami, epilepsji i przewlekłego bólu. Intensywne badania nad potencjałem zabijania komórek czerniaka to dopiero początek. Badamy też, w jaki sposób tę wiedzę można zastosować w leczeniu różnych innych typów nowotworów – podkreślił naukowiec.

Nowe badanie przeprowadzono wyłącznie in vitro, w specjalnie hodowanych komórkach czerniaka, a nie na ludziach i zwierzętach. Konieczne są dalsze badania nad bezpieczeństwem stosowania tego związku oraz jego skutecznością u ludzi. - Kolejny etap obejmuje badania na zwierzętach lub próby przedkliniczne w celu potwierdzenia i dalszego zbadania skuteczności kannabinoidu PHEC-66 w leczeniu czerniaka i innych nowotworów – powiedział profesor Nitin Mantri z RMIT, główny autor badania.

 

Źródło: Charles Darwin University, Science Alert, fot. Wikimedia Commons/ CC0/ Lodevandevelde