Dodano: 24 sierpnia 2023r.

W ogrodzie zoologicznym w USA na świat przyszła żyrafa bez cętek

W zoo w Tennessee na świat przyszła niezwykła żyrafa. Mała samica ma jednolite, brązowe umaszczenie i nie ma cętek. Specjaliści twierdzą, że jest to jedyny taki osobnik na świecie.

W ogrodzie zoologicznym w USA na świat przyszła żyrafa bez cętek

 

Różne gatunki są obdarowywane przez naturę różnymi wzorami czy ubarwieniami, które pomagają im ukrywać się przed drapieżnikami lub odstraszać je. Kamuflaż pomaga maskować się na tle drzew lasów deszczowych lub wysokich traw. Czasami jednak mutacje genetyczne mogą tworzyć niezwykłe odmiany typowych umaszczeń zwierząt. Tak jak w przypadku małej żyrafy z ogrodu zoologicznego w Tennessee, która przyszła na świat bez charakterystycznych dla żyraf cętek.

Żyrafa bez cętek

Naukowcy przyznają, że w przypadku tego gatunku, czyli żyrafy siatkowanej (Giraffa reticulata), w bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do narodzin osobnika bez łat. Z kolei według pracowników Brights Zoo jest to obecnie jedyna żyrafa siatkowana o jednolitym kolorze na świecie. Ostatnia taka żyrafa urodziła się ponoć w 1972 roku w Tokio i otrzymała imię Toshiko.

Młoda żyrafa pod opieką matki radzi sobie wyjątkowo dobrze. Przyszła na świat 31 lipca i obecnie ma już 182 centymetry wzrostu. Do tej pory nie nadano jej imienia. Ma ono zostać wybrane w głosowaniu, które rozpoczęło się na stronie internetowej Brights Zoo. Wśród imion, na które można zagłosować, są cztery słowa wybrane z języka suahili: Kipekee, co oznacza „wyjątkowy”; Firayali, co oznacza „niezwykły”; Shakiri, co oznacza „ona jest najpiękniejsza” i Jamella, co znaczy „jedna z wielkich piękności”.

Gatunek zagrożony

Jak przyznaje personel ogrodu zoologicznego, popularność małej żyrafy bez cętek zwróciła uwagę na stan tego gatunku. W ciągu ostatnich kilku dekad populacja tych zwierząt skurczyła się o około 40 proc. (więcej na ten temat w tekście: Żyrafom grozi wyginięcie). Głównie z powodu utraty siedlisk i kłusownictwa.

Charakterystyczne plamy na futrze żyraf siatkowanych nie są przypadkowe, są dziedziczone po matce. Wzory zapewniają kamuflaż wśród roślinności sawanny, co sugeruje, że osobniki urodzone bez nich mogłyby mieć trudności z ukryciem się przed drapieżnikami na wolności. Cętki mogą też odgrywać rolę w komunikacji wizualnej.

Uważa się także, że wzór łat służy jako system utraty ciepła. Ciemne plamy pomagają regulować ciepłotę ciała. Pod nimi znajdują się duże gruczoły potowe i w wyjątkowy sposób rozmieszczone są wokół nich naczynia krwionośne. Każdy wzór jest wyjątkowy.

 

Źródło: IFLScience, Science Alert, fot. Brights Zoo