Dodano: 02 października 2023r.

Pierwsi kowboje byli niewolnikami

Kowboje w Ameryce Północnej nie byli tacy, jak to przedstawiają hollywoodzkie filmy. Nowe badania sugerują, że pierwsi pasterze bydła w rzeczywistości pochodzili z Afryki i byli zmuszani do pracy na ranczach w Meksyku i na Karaibach.

Pierwsi kowboje byli niewolnikami

 

Przed przybyciem Krzysztofa Kolumba, w Ameryce nie było krów. Dotychczas uważano, że te duże ssaki (Bos taurus) zostały po raz pierwszy przetransportowane na nowy kontynent w XVI wieku, na statkach Kolumba. Wówczas to niewielkie ich ilości pojawiły się na Wyspach Karaibskich. Później bydło było hodowane, rozmnażane a następnie przenoszone na inne obszary, takie jak Meksyk, Panama i Kolumbia, w miarę kontynuowania kolonizacji i eksploracji przez Europejczyków. Uczeni od dawna wskazują, że pierwsze krowy w obu Amerykach pochodziły z Europy.

Jednak wyniki nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Muzeum Historii Naturalnej Florydy dodają nowe szczegóły do tej narracji. Jak sugerują uzyskane przez uczonych dane, część bydła, które pojawiło się w Ameryce wraz z Europejczykami, pochodziło z Afryki i było sprowadzane wraz z niewolnikami, którzy potrafili się nim zajmować. To oznacza, że pierwsi pasterze bydła, czyli kowboje, byli prawdopodobnie zniewolonymi Afrykanami.

Wyniki i opis badań opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports” (DOI: 10.1038/s41598-023-39518-3).

Badania DNA bydła

Pomimo ich dzisiejszego znaczenia, niewiele wiadomo o pierwszym bydle, które przetransportowano przez Atlantyk do Ameryki Północnej. W związku z tym naukowcy przeanalizowali DNA szczątków 21 krów odkrytych w pięciu stanowiskach archeologicznych w Meksyku i na Haiti, datowanych na okres od XVI do XVIII wieku. Następnie porównali wyniki z DNA znanych ras europejskich i afrykańskich.

Większość próbek wskazywało na powiązania genetyczne z krowami pochodzącymi z Europy. Ale jeden okaz znaleziony w miejscu zwanym Bellas Artes w Meksyku prawdopodobnie wywodził się bezpośrednio z Afryki i mógł dotrzeć do obu Ameryk na początku XVII wieku.

- To odkrycie potwierdza najnowsze trendy w badaniach historii niewolnictwa i kluczową rolę afrykańskich niewolników w prowadzeniu hodowli bydła – powiedział Nicolas Delsol, współautor badań.

Próbka ta jest starsza o około 100 lat od pierwszych zapisków w źródłach historycznych dotyczących bydła afrykańskiego.

Pierwsi kowboje

Uczeni wysnuli hipotezę, że wraz z rozwojem hodowli bydła w XVI wieku rosło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych farmerów, którzy potrafiliby się nim zajmować. Rdzenna ludność Ameryki Północnej nie miała żadnego doświadczenia z bydłem ani żadnymi innymi domowymi zwierzętami europejskimi przed ich przybyciem do Nowego Świata, więc nie nadawała się na pasterzy. W związku z tym, jak wskazują zapisy historyczne, handlarze niewolnikami powrócili do Afryki, gdzie porywali ludzi ze społeczności pasterskich i wraz z ich bydłem.

- Prawie wszyscy pierwsi farmerzy w Meksyku mieli afrykańskie pochodzenie – powiedział Delsol. - Wiemy, że grupa ludów z Afryki Zachodniej zwanych Fulbe lub Fulanie, tworzyli społeczności pasterskie, w których żyli w czymś, co można określić jako symbiozę z bydłem. To kazało nam sądzić, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Hiszpanie sprowadzili bydło z tego samego regionu, co ludzie, których zniewolili - dodał.

„Kwestia potencjalnego afrykańskiego pochodzenia bydła ma ogromne znaczenie historyczne i głębokie konsekwencje społeczne i kulturowe, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę centralną rolę, jaką odegrali afrykańscy robotnicy w zakładaniu rancz w obu Amerykach” – napisali autorzy w publikacji. Być może bez niewolniczej pracy doświadczonych, afrykańskich pasterzy przemysł hodowli bydła nie odniósłby tak dużego sukcesu.

„Nasze dane, choć nie w pełni rozstrzygające, potwierdzają hipotezę, że bydło było również importowane z Afryki do obu Ameryk, podkreślając centralną rolę afrykańskich pasterzy w powstaniu nowego krajobrazu rolniczego opartego głównie na hodowli bydła” - dodali autorzy badań.



Źródło: Florida Museum of Natural History, fot. RawPixel/ CC0