Dodano: 10 stycznia 2024r.

NASA przekłada start misji Artemis

Wysłanie astronautów z powrotem na Księżyc zajmie USA trochę więcej czasu, niż oczekiwano. NASA poinformowała o przesunięciu o rok misji Artemis II oraz Artemis III. Przedstawiciele NASA na konferencji prasowej przyznali, że opóźnienia mają związek z problemami technicznymi.

NASA przekłada start misji Artemis

 

Program Artemis, realizowany przez NASA wraz partnerami międzynarodowymi, ma doprowadzić do ponownego lądowania człowieka na Księżycu, a w dalszej perspektywie być może do założenia tam stałej bazy. Program został podzielony na trzy części. Misja Artemis I wystartowała w listopadzie 2022 roku. Był to dziewiczy lot rakiety Space Launch System (SLS) z kapsułą Orion. Kapsuła załogowa, ale jeszcze bez astronautów, okrążyła Księżyc i bezpiecznie wróciła na Ziemię.

Kolejny start w programie Artemis, czyli misja Artemis II, był planowany na rok 2024 i miał być już lotem załogowym, ale jeszcze bez lądowania na Księżycu. Już wiemy, że będzie miał on roczne opóźnienie i najwcześniej wystartuje w 2025 roku. Także o rok została przesunięta planowana na 2025 rok misja Artemis III, w której zaplanowana lądowanie na Srebrnym Globie. Ma to być pierwsze lądowanie na naszym naturalnym satelicie od grudnia 1972 roku, kiedy to astronauci z misji Apollo 17 stąpali po Księżycu.

Artemis łapie opóźnienie

Nowy plan zakłada, że misja Artemis II wystartuje we wrześniu 2025 roku, a misja Artemis III rok później, czyli we wrześniu 2026 roku.

- Bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem i aby dać zespołom Artemis więcej czasu na radzenie sobie z wyzwaniami związanymi z projektami, operacjami i integracją, poświęcimy więcej czasu na Artemis II i III – powiedział szef NASA Bill Nelson. Dodał jednocześnie, że misja Artemis IV „pozostaje na dobrej drodze, aby wystartować we wrześniu 2028 roku”.

Zastępca Nelsona, Jim Free podkreślił, że decyzja o opóźnieniu Artemis II oraz Artemis III została podjęta ze względu na bezpieczeństwo załogi. - Chcę podkreślić, że bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. A gdy przygotowujemy się do wysłania naszych przyjaciół i współpracowników na misję, zobowiązujemy się do zapewnienia im bezpieczeństwa. Wystartujemy, kiedy będziemy gotowi – podkreślił Free.

Problemy

NASA wciąż testuje i rozwija szereg nowych systemów oraz technologii przed startem misji Artemis II. Chodzi o nowe obiekty w Kennedy Space Center na Florydzie, skąd mają startować rakiety, umożliwiające szybkie ładowanie paliw. Jest też nowy system przerywania misji a także nowy system podtrzymywania życia. - I to wszystko zostało dodane, aby wesprzeć załogę i zapewnić jej bezpieczeństwo – powiedział Amit Kshatriya z NASA.

Kshatriya wyjaśnił też, że są problemy z osłoną termiczną kapsuły Orion. Wykryto je podczas misji Artemis I i wzbudziły one poważne zastrzeżenia. Do tego część systemu podtrzymywania życia w kapsule Orion ma zostać wymieniona ze względu na awarie podczas testów.

Ale to nie koniec problemów. Układ elektryczny w systemie przerywania misji, którego zadaniem jest awaryjne wystrzelenie kapsuły jak najdalej rakiety SLS, w przypadku wykrycia anomalii podczas startu, w trakcie testów nie działał zgodnie z oczekiwaniami.

Program Artemis nawiązuje do programu Apollo, w którym amerykańscy astronauci lądowali na Księżycu w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, bowiem Artemis w mitologii greckiej jest bliźniaczą siostrą Apolla. Dlatego też w planowanej misji księżycowej weźmie udział kobieta.

 

Źródło: NASA, Space.com, fot. NASA