Dodano: 14 czerwca 2023r.

Muszki owocowe żyją krócej, jeśli są narażone na widok swoich martwych towarzyszy

Naukowcy odkryli, że muszki owocówki żyją krócej, nawet o 30 proc., jeśli są narażone na kontakt ze zwłokami swoich towarzyszy. Badania wykazały, że takie doświadczenie wpływa na zwiększoną aktywność określonych neuronów tych owadów, co z kolei prowadzi do przyspieszenia procesów starzenia.

Muszki owocowe żyją krócej, jeśli są narażone na widok swoich martwych towarzyszy

 

Starzenie się jest złożonym i nie do końca poznanym procesem. Mogą mieć na niego wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. W poprzednich badaniach grupa naukowców z University of Michigan odkryła, że wywilżna karłowata (Drosophila melanogaster), popularna muszka owocowa, doświadcza przyspieszenia procesu starzenia, gdy widzi swoich martwych pobratymców. W nowych analizach uczeni pod kierunkiem Christi Gendron z University of Michigan ustalili, że u muszek, które napotkały inne martwe muchy, aktywowana jest określona grupa komórek mózgowych, zwana neuronami R2 i R4. Ta zwiększona aktywność prowadzi do szybszego starzenie się.

Wyniki i opis badań ukazał się na łamach pisma „PLoS Biology” (DOI: 10.1371/journal.pbio.3002149).

Ekspozycja na martwe muchy sprawia, że inne muchy żyją krócej

Gdy muszki owocowe narażone są na kontakt ze zwłokami swoich kumpli, ich żywotność kurczy się i to w znaczący sposób. Zaczynają zachowywać się inaczej, są jakby wycofane, tracą tkankę tłuszczową, co w efekcie skutkuje tym, że kończą żywot wcześniej niż osobniki, które nie widzą swoich martwych towarzyszy.

Seria eksperymentów wykazała, że odpowiedzialna jest za to określona grupa neuronów. Naukowcy hodowali muszki owocowe w małych pojemnikach z pożywieniem. Niektóre pojemniki zawierały wyłącznie żywe muszki i smaczne przekąski, w innych były również świeżo zdechłe osobniki, aby zobaczyć, jaki wpływ mają one na żerujące owady. Muszki owocowe żyjące wśród swoich martwych towarzyszy, padały kilka tygodni wcześniej niż te, które nie były narażone na widok nieżyjących osobników.

Widok zwłok przyspiesza starzenie

Zastosowanie w badaniach techniki znakowania fluorescencyjnego dowiodły, że ekspozycja na martwe muchy doprowadziła ich żyjących pobratymców do zwiększonej aktywności w obszarze mózgu owadów zwanym ciałem elipsoidalnym. Naukowcy odkryli, że aktywowane zostały dwa specyficzne typy neuronów, znane jako R2 i R4.

Stymulowanie tych samych neuronów u zdrowych muszek owocowych miało podobny efekt: muchy dokonywały żywota w znacznie młodszym wieku, mimo że nie były hodowane w środowisku pełnym martwych much. Dalsze testy wykazały, że kluczem jest receptor serotoninowy 5-HT2A znajdujący się na tych neuronach.

Naukowcy są ostrożni w przenoszeniu wyników swoich odkryć na ludzi, ale sugerują, że lepsze zrozumienie tego, jak mózgi much regulują procesy starzenia w odpowiedzi na widok innych martwych much, może utorować drogę nowym metodom leczenia, które mogłyby spowolnić procesy starzenia ludzi.

 

Źródło: Public Library of Science, fot. Christi Gendron/CC-BY 4.0