Dodano: 20 lipca 2023r.

Jakie zawody i umiejętności z nimi związane będą poszukiwane w przyszłości?

Wszystko się zmienia – świat nieustannie pędzi do przodu. Jesteśmy coraz bardziej zmotoryzowani, komputer oraz komórka znajdują się w każdym domu. Większość spraw możemy załatwić, nie wychodząc z domu: opłacić rachunki, zrobić zakupy czy zamówić jedzenie. Nikogo nie dziwi widok ani dziesięcio-, ani sześćdziesięciolatka korzystającego z laptopa czy telefonu komórkowego.

Jakie zawody i umiejętności z nimi związane będą poszukiwane w przyszłości?

 

Abyśmy jednak mogli korzystać z wygód, jakie daje nam współczesna cywilizacja, potrzeba osób, które stworzą takie możliwości. Dlatego powstają nowe zawody oraz stanowiska, które są odpowiedzialne za rozwój tak zwanych branż przyszłości. Jeśli chcesz znaleźć pracę z perspektywami, musisz podążać za tym, co zmienia się na świecie i dostosować swoje umiejętności tak, aby pasowały do przyszłych wymagań na rynku pracy i wyzwań, które pojawią się przed Tobą być może w niedalekiej przyszłości.

Nowoczesne dziedziny

Chciałbyś się rozwijać i znaleźć przyszłościową pracę, ale nie za bardzo orientujesz się w możliwościach? W nowoczesnym świecie powstaje mnóstwo innowacyjnych dziedzin, które mogą okazać się dla Ciebie idealnym pomysłem na życie.

Robotyka

Pojęcie „robotyka” może kojarzyć się z filmami science fiction, ale tak naprawdę jest to niezwykle szybko rozwijająca się dziedzina nauki. Jej głównym zadaniem jest tworzenie robotów, które mogą być sterowane poprzez odpowiednie oprogramowanie. Zastosowanie tego typu wynalazków jest bardzo szerokie oraz pożyteczne. Roboty są wykorzystywane np.:

  • w miejscach, w których panują warunki niebezpiecznie lub uniemożliwiające pracę człowiekowi, np. kosmos, głębiny morskie, wąskie szczeliny jaskiń;
  • w medycynie – np. roboty rehabilitacyjne, które odciążają chorych w wielu czynnościach;
  • w urzędach, hotelach lub restauracjach – coraz częściej w tych miejscach, możemy zostać obsłużeni przez zaprogramowanego robota.

Robotyka łączy w sobie wiele znanych już wcześniej nauk, takich jak: matematyka, mechanika, automatyka, informatyka czy elektronika. Dlatego jeśli masz umiejętności związane z tymi dziedzinami, możesz zainteresować się stanowiskiem związanym z robotyką. Twoje kompetencje na pewno przydadzą się w procesie tworzenia robota. Istnieje wiele kursów i szkoleń z zakresu robotyki, które skierowane są do różnych grup wiekowych.

Sztuczna inteligencja

Mając wyżej wymienione umiejętności, możesz także rozejrzeć się za pracą związaną ze sztuczną inteligencją. Co to takiego? Nie ma jednej definicji, ale można powiedzieć, że jest to zdolność maszyn do wykazywania ludzkich umiejętności, takich jak rozumowanie, uczenie się, planowanie i kreatywność. Brzmi dosyć irracjonalnie, jednak przykładów działania sztucznej inteligencji w naszym życiu codziennym jest coraz więcej:

  • cyfrowi asystenci w komputerach i telefonach,
  • autonomiczne samochody,
  • inteligentne lodówki, pralki, odkurzacze,
  • dobieranie treści pasujących do gustu użytkownika, np. reklamy na stronach internetowych, filmy na Netflixie czy muzyka na Spotify.

Sztuczna inteligencja i robotyka są jednymi z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Dlatego zapotrzebowanie na fachowców z tej branży będzie ciągle rosło. Jest to bardzo rozwojowy kierunek dla pracownika, który – mając umiejętności z zakresu matematyki, mechaniki czy elektroniki – ma szansę zdobyć nowoczesną posadę.

Umiejętności przyszłości

W tym miejscu skupmy się na umiejętnościach, które są uniwersalne i pomogą w zdobyciu zawodu przyszłości. Niektóre kompetencje z czasem przestają być potrzebne na rynku pracy. Tworząc CV, należy skupić się na tych, które pasują do wymagań stawianych przez nowoczesnych pracodawców. Zwróć uwagę, że sposób, w jaki przedstawisz swoje zdolności, również ma ogromne znaczenie. Aby mieć pewność, że zostaną one wyróżnione w odpowiedni sposób, możesz skorzystać z gotowych wzorów. A jakie umiejętności należy podkreślić, pisząc CV?

Zdolności adaptacyjne

Jest to umiejętność, którą z pewnością doceni każdy pracodawca. Zdolność do szybkiej adaptacji w nowym miejscu, do zmiany obowiązków, współpracowników czy tempa pracy jest odciążająca zarówno dla samego pracownika, jak i dla szefa. Dzięki tej cesze pracodawca nie musi martwić się o długotrwały proces wprowadzania Cię do firmy. Zapewnij, że szybko się zaaklimatyzujesz, łatwo zdobędziesz znajomości i nie będziesz miał problemu z różnymi zmiennymi w swoim życiu. Tego typu umiejętności są ważne np. dla reporterów, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków znajdują się w różnych miejscach, wśród różnych ludzi i muszą dostosować się do aktualnej sytuacji.

Krytyczne myślenie

Czyli inaczej zdolność do racjonalnego myślenia. W dzisiejszych czasach istnieje wiele aspektów, do których należy podejść z tzw. głową. Mając tę cechę, udowodnisz pracodawcy, że rozwiązujesz problemy w przemyślany sposób, co wnosi ogromną wartość do firmy. Umiejętność krytycznego myślenia jest niezbędna w zawodach, w których trzeba podejmować szybkie decyzje i znajdować logiczne rozwiązania, np.: lekarz, ratownik medyczny czy menadżer.

Kreatywność

Ta cecha zawsze kojarzy się pozytywnie. Jako osoba kreatywna możesz wnieść wiele nowych pomysłów do firmy, odnaleźć ciekawe rozwiązania problemów czy innowacyjne metody pracy. Wpisując tę cechę w swoje CV, pokazujesz pracodawcy, że jesteś przyjazny, otwarty i pomysłowy, a takie osoby są pożądane w każdej firmie. Dużą kreatywność możesz wykorzystać w zawodach związanych, np. z social media, grafiką czy reklamą.

Nowoczesne CV

Aby starać się o któryś z zawodów przyszłości, musisz zadbać o to, aby Twoje CV również było nowoczesne.

Oto podstawowe zasady nowoczesnego życiorysu:

  • Dopasuj swoje CV do oferty pracy, przeczytaj dokładnie wymagania pracodawcy i odnieś się do nich w swoim dokumencie,
  • Skup się na umiejętnościach, które są uniwersalne i pasują do zawodów przyszłości – każdy pracodawca doceni kandydata, który myśli przyszłościowo i innowacyjnie,
  • Pokaż, że chcesz się rozwijać – wspomnij o ukończonych kursach, dodaj do swojego curriculum vitae certyfikaty i dyplomy, a także wymień projekty, które stworzyłeś,
  • Skorzystaj z gotowych szablonów dostępnych w internecie – będziesz miał pewność, że Twoje CV jest stworzone w sposób profesjonalny.

Trzymając się powyższych zasad, zwiększysz swoją szansę na zatrudnienie w nowoczesnej firmie i na stanowisku, które pozwoli Ci się rozwijać. Stale się doszkalaj i bierz udział w szkoleniach, aby nadążyć za zmieniającymi się wymaganiami pracodawców i zyskać umiejętności, dzięki którym odnajdziesz się na rynku pracy niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość.

 

Fot. Unsplash