Dodano: 19 lipca 2023r.

Jakie są różnice między różnymi formami witaminy C i która z nich jest najlepsza?

Witamina C, czyli inaczej kwas askorbinowy to związek, który bierze bardzo ważny udział w odpowiednim działaniu organizmu. Duże ilości witaminy C znajdziemy w papryce, natce pietruszki, cytrusach, kiszonkach i jagodach. Czasami niezbędne jest jednak sięgnięcie po suplementy diety. Czy wszystkie rodzaje witaminy C są dobrze przyswajane przez organizm? Jaką formę witaminy C przyjmować? Sprawdźmy!

Jakie są różnice między różnymi formami witaminy C i która z nich jest najlepsza?

 

Witamina C - naturalna czy syntetyczna?

Naukowcy wciąż badają przyswajalność obu form witaminy C. Niektóre badania się wykluczają, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć, który rodzaj jest lepszy. Wiadomo jednak, że kwas askorbinowy syntetyczny i naturalny posiadają identyczną budowę chemiczną. 

Obie wersje posiadają również podobną wchłanialność. Badania z udziałem ludzi wykazały brak lub niewielką różnicę w przyswajalności syntetycznej i naturalnej witaminy C. Oczywiście bardziej polecane jest przyjmowanie witaminy C w sposób naturalny, czyli w diecie. Warzywa i owoce, oprócz witamin posiadają bowiem wiele innych związków, takich jak składniki mineralne, błonnik pokarmowy czy flawonoidy. 

Podobnie niejednoznaczne wyniki uzyskano na temat skuteczności obu rodzajów kwasu askorbinowego. Badania z 2004 roku potwierdziły, że osoby suplementujące syntetyczną witaminę C zmniejszyły ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową. Badania z 2008 roku wykluczyły taką możliwość. Dlatego uznaje się, że zarówno naturalna, jak i syntetyczna witamina C posiadają podobną skuteczność.

Prawo- czy lewoskrętna? 

Na wstępie należy zaznaczyć, że witamina C lewoskrętna to trik marketingowy nie do końca zgodny z prawdą. 

Witamina C jest kwasem askorbinowym, który skręca płaszczyznę światła spolaryzowanego w prawą stronę. Witamina ta jest zawsze cząsteczką prawoskrętną. Nie może istnieć w innej konfiguracji. Wprawdzie występuje lewoskrętny izomer kwasu, jednak nie może być on nazwany witaminą, ponieważ nie pełni on funkcji biologicznych w organizmie człowieka. 

Zatem nie ma czegoś takiego jak witamina C lewoskrętna. Warto unikać tego typu suplementów, ponieważ ich cena nie jest adekwatna do jakości i skuteczności. Sprawdzone suplementy możesz kupić w drogerii internetowej https://pulsdlazdrowia.pl/ 

Witamina C - jaka najlepsza?

Witamina C przyjmowana w sposób naturalny będzie zawsze najlepszą opcją. Wystarczy dobierać artykuły spożywcze bogate w kwas askorbinowy. Wśród nich znajdują się: owoce dzikiej róży, kiszona kapusta, czarna porzeczka, truskawki, cytrusy, natka pietruszki, kalafior, brokuły czy papryka.  

Syntetyczna witamina C dostępna w formie kapsułek, tabletek, syropów, kropli i proszków to dobry sposób na uzupełnianie braków kwasu askorbinowego w organizmie. Ich przyswajalność i skuteczność jest prawie taka sama jak w przypadku naturalnych źródeł. 

Nie daj się nabrać na zakup witaminy C lewoskrętnej. Taka po prostu nie istnieje!

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Unsplash