Topniejąca zmarzlina odsłoniła szczątki nosorożca włochatego w północno-wschodnim regionie Jakucji w Rosji. Jak wskazują badacze, jest to jeden z najlepiej zachowanych okazów zwierząt z epoki lodowej znalezionych do tej pory. Tusza ma wiele narządów wewnętrznych nadal nienaruszonych. Obok ciała nosorożca znaleziono też jego róg.
Szczątki nosorożca włochatego znaleźli mieszkańcy Ułusu abyjskiego – położonej poza kołem polarnym części autonomicznej Jakucji. Naukowcy obecnie czekają, aż drogi w Jakucji staną się przejezdne, by przetransportować okaz do laboratorium.
Nosorożce włochate mogły osiągać nawet dwa metry wysokości i do pięciu metrów długości. Waga dorosłego osobnika mogła oscylować w okolicy 3,5 tony. Ich gruba i gęsta sierść pozwalała im znosić ekstremalnie zimne warunki. Nosorożce włochate miały na czaszce dwa spłaszczone po bokach rogi. Przedni, większy z dwóch rogów, mógł osiągać nawet metr długości. Wykorzystywany był do obrony, ale też do odgarniania śniegu w poszukiwaniu pożywienia. Zwierzęta te, razem z mamutami włochatymi, należały do największych roślinożerców epoki lodowej.
Fot. Valery Plotnikov/Mammoth Fauna Study Department at the Academy of Sciences of Yakutia
O znalezisku poinformowała rosyjska telewizja Yakutia 24 TV. Cytowany przez nią Walery Plotnikow, paleontolog z regionalnego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk powiedział, że nosorożec włochaty miał prawdopodobnie 3 lub 4 lata, kiedy dokonał żywota. Badacz zaznaczył, że zwierzę prawdopodobnie utonęło.
Plotnikow przyznał, że odkryty niedawno nosorożec jest jednym z najlepiej zachowanych okazów wydobytych z wieloletniej zmarzliny. Tusza ma większość tkanek miękkich nadal nienaruszonych. W podobnym stanie znajduje się też część narządów wewnętrznych, w tym część jelit. Nosorożec wciąż ma częściowo zachowaną grubą sierść. Obok zamarzniętego ciała znaleziono także jego róg.
- Zachował się mały róg nosorożca. To rzadkość, ponieważ dość szybko się rozkłada. Na rogu widać różne ślady użytkowania, co sugeruje, że nosorożec aktywnie z niego korzystał – mówił w Yakutia 24 TV Plotnikow.
Naukowcy określili wiek tuszy na wiek od 20 do 50 tys. lat. Bardziej precyzyjne datowanie będzie możliwe po dostarczeniu nosorożca do laboratorium. Zwłoki znaleziono na brzegu rzeki, w pobliżu miejsca, gdzie w 2014 roku odkryto innego młodego nosorożca włochatego. Naukowcy datowali tamten okaz, który nazwali Sasza, na 34 tys. lat.
Zmiany klimatyczne sprawiają, że rozległe obszary wieloletniej zmarzliny topią się, odsłaniając cenne okazy z zamierzchłej przeszłości. Można przypuszczać, że w najbliższej przyszłości, w miarę topnienia zmarzliny, podobnych okazów będzie coraz więcej. W ostatnich latach znaleziono wiele doskonale zachowanych zwierząt z epoki lodowej, m.in. mamuty, nosorożce włochate, źrebaki, lwy jaskiniowe czy wilki.
Źródło: The Guardian, fot. Valery Plotnikov/Mammoth Fauna Study Department at the Academy of Sciences of Yakutia