Dodano: 05 lipca 2023r.

Czy żywność ekologiczna naprawdę pozytywnie wpływa na zdrowie?

Żywność ekologiczna (nazywana także organiczną) to niemal trend, który zyskuje na popularności z każdym rokiem.

Czy żywność ekologiczna naprawdę pozytywnie wpływa na zdrowie?

 

To nic innego, jak produkty powstałe na drodze zastosowania metod rolnictwa ekologicznego – bez dodatku sztucznych nawozów czy pestycydów, a także z poszanowaniem warunków naturalnych – w przeciwieństwie do żywności konwencjonalnej. Czy jej eliminacja z codziennej diety rzeczywiście przynosi realne efekty?

Ekologiczne warzywa i owoce są wolne od sztucznych środków ochrony roślin i sztucznych nawozów

Bez wątpienia dobry sklep z ekologiczną żywnością to odpowiedź na współczesną modę na zdrowe jedzenie.

Każdy szuka sposobu na poprawę ogólnego samopoczucia i obniżenie poziomu stresu, a świadome odżywianie to doskonały sposób na osiągnięcie tych celów. Poza tym ekologiczne metody produkcji żywności przyczyniają się do realnej ochrony środowiska naturalnego.

Stosowanie chemizacji oraz syntetycznych dodatków stawia pod znakiem zapytania zaufanie co do pochodzenia poszczególnych produktów, które pojawiają się najpierw w sklepach, a później na stołach.

Żywność konwencjonalna coraz chętniej zastępowana jest owocami i warzywami pochodzącymi z ekologicznych upraw – i nie jest to żaden luksus. Powoli staje się standardem, który wpisuje się w troskę o zdrowie własne i najbliższych.

Każdy łatwo zauważy, że owoce i warzywa z takiego źródła są nie tylko zdrowsze, ale także znacznie lepiej smakują. Są przecież pozbawione chemicznego „aromatu”. Poza tym mają większą zawartość takich składników, jak:

  • beta-karoten,
  • naturalne cukry,
  • witamina C.

Jednocześnie zmniejszona ilość wody poprawia nie tylko smak, ale i zapach czy teksturę produktów z uprawy. W tym świetle ich popularność zupełnie nie dziwi.

Ekologiczne pomidory i ekologiczna cebula

Ekologiczne jajka pochodzą od kur z wolnego wybiegu hodowanych w naturalny sposób

Każdy szanujący się sklep ekologiczny ma w swoim asortymencie również nabiał pochodzący z gospodarstw stosujących naturalne metody chowu zwierząt. Dotyczy to m.in. jajek. Czym wyróżnia się jajko z hodowli ekologicznej?

Chów drobiu musi wówczas spełniać szereg restrykcyjnych wymogów, w przeciwieństwie do chowu konwencjonalnego. W chowie ekologicznym kury otrzymują żywność przygotowywaną dla nich w gospodarstwie. Może to być również karma z ekologicznej produkcji ze stosownymi certyfikatami. To, jak odżywiają się kury, istotnie wpływa na jakość, smak i skład zniesionych jaj.

ekologiczne jajka

Ekologiczne mleko i produkty mleczne pochodzą od krów karmionych ekologicznie

Mleko ekologiczne i proces jego produkcji bardzo sprzyjają naturalnemu środowisku. Na pastwiskach, na których wypasają się krowy, nie stosuje się żadnych oprysków ani nawozów, a samo mleko powstaje jako świeży i wolny od chemii produkt. Dokładny skład mleka zależy od całego szeregu czynników, takich jak:

  • rasa zwierząt,
  • rodzaj wypasu,
  • rodzaj paszy,
  • pora roku,
  • sposób dojenia,
  • dobrostan zwierząt.

Badania dowodzą, że mleko z hodowli ekologicznej zawiera znacznie więcej kwasów omega-3 niezbędnych dla dobrego zdrowia niż mleko konwencjonalne.

Żywienie zwierząt w ekologicznym chowie musi bazować na paszach wytworzonych we własnym gospodarstwie, z wykorzystaniem użytków zielonych. Poza tym znaczenie mają także bezstresowe warunki wypasu zgodne z potrzebami zwierząt – to ważne ze względów nie tylko produkcyjnych, ale i behawioralnych.

Karmienie stada krów mlecznych świeżymi zielonkami czy swobodny wypas wpływają na podniesienie odżywczej wartości mleka. Znajduje się w nim duża ilość antyoksydantów oraz witamin.

śniadanie z ekologicznym mlekiem

Mięso ekologiczne jest pozbawione antybiotyków, hormonów wzrostu i innych sztucznych substancji

Mięso pochodzące z gospodarstw ekologicznych wiąże się z bezstresową hodowlą zwierząt, ale także znów paszą pochodzenia naturalnego. Nie stosuje się również żadnych suplementów wzrostu czy antybiotyków.

Dlaczego warto zrezygnować z mięsa z hodowli konwencjonalnej na rzecz ekologicznej? Przede wszystkim:

  • nie dostarcza do organizmu toksycznych substancji chemicznych,
  • to gwarancja naturalnego, dobrego smaku bez sztucznych i wzmacniających dodatków i aromatów,
  • powstaje bez zastosowania GMO,
  • w czasie produkcji nie jest poddawane jonizującemu promieniowaniu.

Hodowcy prowadzący gospodarstwa ekologiczne troszczą się o najwyższą jakość pożywienia dla zwierząt, ale także odpowiednią dawkę ruchu dla nich i przestrzeń do życia. Zwierzaki rozwijają się w otoczeniu zbliżonym do naturalnego, dzięki czemu nabywają odpowiedniej odporności i zdrowia. To przekłada się na późniejsze produkty hodowli.

Ekologiczne warzywa i owoce mają większą zawartość witamin i minerałów

Fenomen warzyw i owoców z upraw ekologicznych polega na ich czystości – są wolne od wszelkich chemicznych zanieczyszczeń, które powstają po stosowaniu sztucznych nawozów.

Jeśli zdecydujesz się na zakupy w sklepie z ekologiczną żywnością, zyskasz pewność, że truskawki, jabłka, pomidory czy ogórki będą bogate w najważniejsze składniki odżywcze. Od warzyw i owoców konwencjonalnych odróżnia je wysoka zawartość związków mineralnych oraz witamin. To wszystko sprzyja ludzkiemu organizmowi i pomaga mu funkcjonować w jak najbardziej wydajny sposób.

Szacuje się, że owoce ekologiczne zawierają o około 30 proc. więcej witaminy C niż konwencjonalne. Zaś warzywa ekologiczne o około 20 proc. więcej żelaza niż ich odpowiedniki hodowane ze sztucznymi dodatkami.

Podobnie sytuacja wygląda z innymi cennymi pierwiastkami. Każdy dodatek syntetycznych substancji czy nowoczesna technika produkcji powodują utratę cennych wartości odżywczych i zdrowotnych warzyw i owoców.

Różnica w smaku pomiędzy żywnością ekologiczną i konwencjonalną

Inaczej niż w przypadku żywności konwencjonalnej, produkty ekologiczne są poddawane procesom, dzięki którym zachowują naturalną wartość biologiczną i odżywczą znajdującą się w surowcach.

Spożywanie produktów wysoko przetworzonych, z nadmierną ilością soli czy cukru, prowadzi do zatracenia zdolności rozpoznawania naturalnego smaku, zapachu i wyglądu żywności przez konsumentów. W efekcie często decydują się oni na produkty, których właściwości są zafałszowane.

Skąd biorą się różnice w intensywności smaków owoców czy warzyw pochodzących z tych dwóch typów upraw? Z jednej strony powodem jest większa wartość suchej masy oraz cukrów w ekologicznych surowcach. W przypadku tych konwencjonalnych, w owocu czy warzywie nadmiernie gromadzi się woda pobierana przez roślinę z ziemi z solami mineralnymi.

Skutkuje to błyskawicznym wzrostem i obfitymi plonami, jednak klient kupujący takie produkty będzie rozczarowany rozwodnionym smakiem i zdecydowanie niższą jakością ulubionych owoców i warzyw.

Czy producenci ekologicznej żywności mogą oszukiwać?

Niestety, nawet jeśli sprzedawca deklaruje, że jego produkty pochodzą z upraw ekologicznych, nie musi tak być! Świadomy konsument jednak łatwo to zweryfikuje. Jak można to zrobić?

Warto pamiętać, że prawdziwie ekologiczne warzywa, owoce, mięso czy nabiał muszą zostać oznaczone tzw. Europejskim Zielonym Liściem, czyli specjalnym certyfikatem. Żywności, która go nie uzyskała, nie można uznać za wyprodukowaną w tym duchu.

Jeśli dane gospodarstwo rolne chce stać się pełnoprawnie ekologicznym i sprzedawać swoje produkty z takim oznaczeniem, konieczna jest wieloetapowa certyfikacja. Uwzględnia ona kontrolę procesu produkcji w każdym jej momencie. Po pomyślnym przejściu takiego testu produkty pochodzące od konkretnego gospodarza mogą uzyskać odpowiednie oznaczenia.

Szczególnie szkodliwym zjawiskiem jest tzw. greenwashing. To praktyka sprzedawców polegająca na wywoływaniu u klientów poszukujących towarów powstałych zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska wrażenia, że konkretny produkt do takiej grupy należy.

Na szczęście Komisja Europejska rozpoczęła prace nad dyrektywą przeciwdziałającą temu procederowi i przedstawiła przepisy zwalczające pseudoekologiczny marketing oraz bezpodstawne twierdzenia dotyczące ekologiczności.

Jak przez Internet kupić pewną żywność ekologiczną?

W sieci funkcjonuje mnóstwo sklepów z ekologiczną żywnością, jednak właśnie tutaj klienci najbardziej narażeni są na oszustwa. Gdzie zatem szukać pewnego źródła produktów pochodzących z upraw i hodowli prowadzonych zgodnie z naturą?

Jednym z nich jest sklep z ekologiczną żywnością PyszneEko.pl. W karcie każdego produktu dostępnego w asortymencie tego sklepu znajdziesz odpowiednią ikonę wskazującą na certyfikację i pochodzenie z rolnictwa ekologicznego.

Ten unijny znak świadczy o tym, że wybrany towar spełnił wszystkie restrykcyjne wymagania na drodze do otrzymania certyfikatu. Masz wówczas pewność, że aż 95 proc. jego składników pochodzi z kontrolowanych upraw naturalnych.

 

Źródło: artykuł partnera