Dodano: 15 lutego 2024r.

Zawody łazików marsjańskich przenoszą się do Krakowa

Tegoroczna X edycja zawodów łazików marsjańskich po raz pierwszy odbędzie się na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zawody rozpoczną się w piątek 6 września i potrwają do niedzieli 9 września.

zawody łazików marsjańskich

 

Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich, określane potocznie zawodami łazików marsjańskich, po raz pierwszy odbędą się w Krakowie. Przez ostatnie lata gospodarzem zawodów była Politechnika Świętokrzyska w Kielcach. W tym roku odbędzie się jubileuszowa X edycja zawodów.

X edycja zawodów ERC

„Jest rok 2050. Udana realizacja programu ARTEMIS udowodniła, że ludzie są w stanie budować bazy na Księżycu”. Tak zaczyna się opis najnowszej konkurencji X edycji prestiżowych zawodów ERC, na które co roku przyjeżdżają decydenci i eksperci sektora kosmicznego oraz reprezentanci najlepszych uczelni technicznych z całego świata. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 6-8 września. Jego organizatorem jest Europejska Fundacja Kosmiczna.

ERC to prestiżowe wydarzenie kosmiczno-robotyczne, odbywające się w Polsce już od 10 lat. To połączenie zawodów robotów marsjańskich z udziałem najlepszych drużyn akademickich z całego świata, konferencji branżowej oraz strefy pokazów naukowych i technologicznych. Konkurencje w zawodach ERC odwzorowują wyzwania z jakimi mierzą się łaziki na Marsie i Księżycu. Zespoły są bacznie obserwowane przez przedstawicieli światowych agencji kosmicznych (jak NASA, ESA, DLR czy POLSA) oraz ekspertów, którzy na zaproszenie organizatorów odwiedzają wydarzenie i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Zawody ERC rozgrywane są na specjalnym torze marsjańskim. Jest to unikalna, zaprojektowana przez geologów planetarnych z Polskiej Akademii Nauk, instalacja inspirowana wybranym fragmentem Czerwonej Planety. - Na naszym Marsyardzie odwzorowujemy procesy, które kształtują krajobraz Marsa: tworzymy złożoną geologiczną łamigłówkę składającą się z licznych kraterów uderzeniowych, wydm, suchych dolin rzecznych i różnych form wulkanicznych, którą niewiele osób potrafi rozwiązać – wyjaśnia dr Anna Łosiak, ERC Chief Science Officer z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Skład sędziowski ERC składa się z ekspertów z branży kosmicznej z takich organizacji jak m.in. Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Mars Society Polska oraz międzynarodowych podmiotów komercyjnych. - Naszym głównym celem jest stworzenie interesujących i wymagających zadań dla zespołów i zapewnienie, aby ich realizacja odbywała się zgodnie ze standardowymi procesami zaczerpniętymi z branż R&D. Jesteśmy pewni, że tylko dzięki takiemu podejściu uczestnicy ERC będą gotowi do podjęcia wyzwań zawodowych w branży kosmicznej od razu po skończeniu studiów – tłumaczy Marcin Wygachiewicz, ERC Head of Jury z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Goście z całego świata

Podczas ERC odbywa się również branżowa konferencja, podczas której czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Program wydarzenia obejmuje debaty na temat przyszłości ludzkiego osadnictwa na Księżycu i Marsie, projektów i misji na Srebrnym Globie opracowywanych przez NASA i ESA w nadchodzących latach, a także ważnych tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem i komercjalizacją. W tym roku wydarzeniu będzie również towarzyszyć Gala X-lecia European Rover Challenge z udziałem gości specjalnych z całego świata.

- Z dużą niecierpliwością czekamy na wrzesień. Będziemy gospodarzem wyjątkowych Międzynarodowych Zawodów Robotów Marsjańskich. Ogromnie nas cieszy fakt, że nasza infrastruktura, w tym Centrum Technologii Kosmicznych, zaplecze naukowe, badawcze pozwala przeprowadzić w AGH tak duże wydarzenie – podsumowuje prof. Jerzy Lis, Rektor AGH w Krakowie.

Od 2014 roku odbyło się już dziewięć edycji wydarzenia, które śledziło na miejscu i w sieci ponad milion osób. ERC odwiedzane jest przez dziesiątki tysięcy pasjonatów kosmosu i technologii, profesjonalistów sektora kosmicznego i rodziny z dziećmi. Dzięki internetowej transmisji wydarzenie śledzi również widownia za granicą. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

 

 

Źródło i fot.: Europejska Fundacja Kosmiczna