Dodano: 10 lipiec 2017r.

Elon Musk wybuduje największą baterię na świecie

Tesla ogłosiła, że wybuduje największy na świecie system akumulatorów litowo-jonowych do magazynowania energii elektrycznej. Firma Elona Muska swoją instalację zamierza postawić w 100 dni.

 

Instalacja o mocy 100 megawatów - ponad trzykrotnie potężniejsza od największego istniejącego systemu akumulatorów - zostanie połączona z farmą wiatrową Hornsdale w pobliżu Jamestown w Australii. Farmą wiatrową zarządza w porozumieniu z władzami Australii francuska firma Neoen. Tesla nie ujawniła wysokości kontraktu zawartego z rządem Australii. Mają o tym zdecydować władze.

- Opłacalne przechowywanie energii elektrycznej jest jedynym problemem, który powstrzymuje nas przed pokrywaniem całego naszego zapotrzebowania na energię z wiatru i Słońca – powiedział Ian Lowe, specjalista ds. polityki energetycznej na Griffith University in Nathan w Australii. Według niego, system Tesli zademonstruje światu możliwości przechowywania energii na dużą skalę.

- Ten system może przekonać sceptyków, którzy wątpią, aby odnawialne źródła energii mogły być tak niezawodne, jak konwencjonalne paliwa kopalne czy elektrownie jądrowe - ocenił Geoffrey James, inżynier z University of Technology w Sydney.

Firma Elona Muska - Tesla - najbardziej znana jest z pionierskich samochodów elektrycznych. I to właśnie praca nad nowymi bateriami do samochodów rozwija również technologię akumulatorów litowo-jonowych używanych do magazynowania energii odnawialnej. W przyszłości takie baterie mogą być przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego.

Instalacja akumulatorów ma być kluczową cechą zdecydowanego ruchu władz Australii w kierunku zapewnienia niezawodnego dostępu do energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2025 roku. Jest to też pokłosie problemów z dostarczaniem energii elektrycznej, jaki miała południowa Australia początkiem roku. To właśnie po tych problemach Musk zapowiedział, że rozwiąże problemy energetyczne południowej części Australii.

- Nasz system będzie trzy razy potężniejszy od jakiegokolwiek innego systemu na Ziemi. To nie jest delikatne ulepszenie, idziemy trzy razy dalej, niż ktokolwiek wcześniej. Oczywiście jest to związane z pewnym ryzykiem. To przecież ma być największa bateria na świecie. Naszą baterią damy przykład całemu światu, ale najpierw musimy tego dokonać – wyjaśnił Musk.

Szef Tesli zapowiedział, że 100 megawatowy system akumulatorów wybuduje w 100 dni. Jeśli mu się ta sztuka nie powiedzie, instalacja zostanie wybudowana za darmo. Czas rusza od momentu podpisania umowy.

Potężna bateria będzie mogła zasilać około 50 tysięcy gospodarstw domowych. Ma działać nieustannie zapewniając dostęp do energii oraz służąc jako rezerwa w przypadku awarii. Energia ma być gromadzona w przypadku zbyt dużej produkcji, czyli wtedy, gdy wieje silny wiatr. Obecnie największy magazyn energii może gromadzić około 30 megawatów. Szef Tesli powiedział, że instalacja powinna działać bez zarzutów przez 15 lat.

 

Źródło: Science, phys.org, fot. Flickr