Dodano: 24 styczeń 2019r.

Maty grzewcze – innowacyjne rozwiązanie dla Twojego domu

Dlaczego nad systemem ogrzewania warto zastanowić się biorąc pod uwagę dalszą perspektywę? Jak podają statystyki, nawet do 80 proc. kosztów eksploatacyjnych w okresie grzewczym może pochodzić z potrzeby stworzenia komfortowych warunków do bytowania. Jest w czym szukać oszczędności, prawda? Maty grzewcze wydają się być idealnym wypośrodkowaniem pomiędzy ekonomią, ekologią, trwałością i nowoczesną technologią. Oto kilka słów o takim zastosowaniu w Twoim domu.

Folia grzewcza

 

Maty grzewcze – stwórz w pomieszczeniu przyjemną aurę

Wybraliśmy typ ogrzewania (często również dogrzewania) pomieszczeń oparty na energii elektrycznej. Dobrze zoptymalizowany sterownik pozwoli w sposób oszczędny uruchamiać matę i stale utrzymywać pożądaną przez nas temperaturę. Jeśli na etapie budowy domu przewidzimy zastosowanie mat grzewczych, trzeba zadbać o odpowiednią izolację, aby ciepło nie uciekało. Połączenie dobrej techniki budowlanej z optymalną, oszczędną pracą maty grzewczej to sposób na bardzo ekonomiczne doprowadzenie ciepła.

Maty grzewcze cenione są także ze względu na brak emisji produktów spalania w trakcie produkcji ciepła. Emiter nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne, nie wymaga doprowadzenia paliwa stałego lub ciekłego – jest bezpieczny dla lokalnego ekosystemu. Możemy zrezygnować z kotłowni oraz uciążliwej obsługi kotła. Maty grzewcze to wygoda i ekologia w jednym. Jeśli połączymy to z wcześniej wspomnianą izolacją w domu, to mamy przepis na wyjątkowo oszczędne i efektywne ogrzewanie.

Tutaj doczytasz więcej o zaletach wykorzystywania mat grzewczych: https://www.brewa.pl/produkty-i-uslugi/folie-i-maty-grzewcze.html

Maty grzewcze – ogrzewanie na podczerwień

Sama praca maty grzewczej wymaga doprowadzenia do niej energii elektrycznej z sieci. Może ona pochodzić na przykład z paneli fotowoltaicznych, co sprawia, że sama aplikacja jest samowystarczalna i bazuje na odnawialnych źródłach energii. Maty grzewcze zasilane w ten sposób stają się emiterem fali podczerwonej, która nagrzewa przedmioty w pomieszczeniach. Ciepło to absorbują między innymi ściany, podłogi czy meble. Następnie wszystkie one oddają miarowo ciepło do wnętrza pomieszczenia, utrzymując je na każdej wysokości na takim samym poziomie termicznym. Problemem przestaje być cyrkulacja powietrza z konwencjonalnego grzejnika, która mogła powodować efekt zimnych nóg.

 

Jeśli zdecydujemy się na maty grzewcze i zrezygnujemy z grzejników w pomieszczeniach, to zyskujemy dodatkową przestrzeń, jak również minimalizujemy efekt rozwoju drobnoustrojów i kurzenia się. Dlatego właśnie maty grzewcze polecane są przez architektów dla osób, które borykają się z problemem alergii. Biorąc pod uwagę zasadę działania mat grzewczych i zalety płynące z takiego zastosowania, warto wykorzystać istniejące w sieci kalkulatory, które pomogą nam oszacować, czy taki system sprawdzi się w naszych warunkach, ile za niego zapłacimy (także w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi) oraz jaka będzie stopa zwrotu tego typu inwestycji.

 

Źródło: Artykuł Partnera