Dodano: 08 marzec 2017r.

Dom z drukarki 3D w 24 godziny

Firma Apis Cor wydrukowała dom o powierzchni 38 metrów kwadratowych w przeciągu 24 godzin. Całkowity koszt konstrukcji nie przekroczył 11 tysięcy dolarów.

Dom z drukarki 3D

 

Technologia trójwymiarowego druku jest na runku od paru dobrych lat. Za pomocą drukarek 3D powstają przeróżne przedmioty, choćby ludzka skóra a nawet całe organy. Domy także już były drukowane, jednak nikt nie zrobił tego w tak krótkim czasie. Dom z drukarki 3D firmy Apis Cor powstał w niecałą dobę.

Czas powstawania domu różni się w zależności od użytej do jego budowy technologii. Podczas zastosowania tradycyjnej metody trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy. W przypadku użycia prefabrykatów co najmniej kilka tygodni. Ale firmie z Rosji wystarczyły 24 godziny.

Co prawda dom nie jest duży. Ale i tak czas jego powstania może zaskoczyć. Całośc robót wykonała specjalnie opracowana przez firmę Apis Cor drukarka 3D. Robotnicy musieli jedynie pomalować ściany, zamontować okna i drzwi, pokrycie dachowe i termoizolację oraz podłączyć instalację elektryczną. Doszedł im jeszcze montaż sprzętów wewnątrz budynku.

Cena za tak stworzony budynek wyniosła mniej niż 11 tysięcy dolarów. Najwięcej ponoć kosztowały okna i drzwi. Tak przynajmniej informuje Apis Cor. Choć przedstawiciele firmy twierdzą, że z ceny można jeszcze zejść w przypadku zastosowania gorszych jakościowo materiałów. Oczywiście nie zwiera się w niej koszt gruntu.

Firma zmieniła nieco podejście do drukowania dużych obiektów. W większości drukarek 3D głowica osadzona jest na suwnicy. Dlatego sama drukarka musiała do tej pory być większa niż drukowany przez nią obiekt. Oczywiście samą konstrukcję drukarki można uczynić składaną, jednak Apis Cor zastosowała inne rozwiązanie. Stworzyła ona mobilną drukarkę 3D z głowicą na rozsuwanym ramieniu.

Tak wydrukowany dom w niczym nie różni się od budynku zbudowanego tradycyjnymi metodami. Przedstawiciele firmy zapewniają, że mogą zbudować budynek o każdych kształtach. Dom na przedstawionym poniżej filmie demonstracyjnym został wybudowany przy ujemnych temperaturach, dlatego potrzebny był ocieplany namiot. Drukarka wymaga minimum pięciu stopni Celsjusza nad kreską. Trwałość konstrukcji szacowana jest na 175 lat.

 

 


 
Źródło: engadget.com