Dodano: 01 czerwiec 2018r.

Studenci z Rzeszowa w finale prestiżowego konkursu w Paryżu

Studenci lotnictwa i kosmonautyki z Politechniki Rzeszowskiej znaleźli się w finale prestiżowego konkursu Student Aerospace Challenge 2017-18 w Paryżu. Zostali docenieni za projekt silnika rakietowego do podróży suborbitalnych.

Student Aerospace Challenge

 

Piotr Skoczylas i Mateusz Juszczyk, członkowie Team C-137, w odpowiedzi na zadanie konkursowe, które dotyczyło różnych aspektów suborbitalnych misji załogowych, opracowali koncepcję silnika rakietowego wielokrotnego użytku. Ich rozwiązanie jest zarówno opłacalne ekonomicznie i jednocześnie przyjazne środowisku.

Przedstawiona koncepcja pozwoliła im dostać się do finału międzynarodowego konkursu Student Aerospace Challenge 2017-18 w Paryżu. Team C-137 to jedna z kilkunastu grup z Europy oraz jedyna z Polski, która zakwalifikowała się do finału.

 

„W naszej pracy przedstawiliśmy koncepcję silnika rakietowego do użycia w lotach suborbitalnych przystosowanego do masowej i niedrogiej produkcji oraz zaproponowaliśmy pojazd suborbitalny, w którym silnik ten mógłby być wykorzystany” – tłumaczy w komunikacie opublikowanym na stronach internetowych Politechniki Rzeszowskiej Piotr Skoczylas.

To, co wyróżnia projekt rzeszowskich studentów to zastosowanie innowacyjnej mieszanko paliwowej, w której rolę utleniacza spełnia nadtlenek wodoru o wysokim stężeniu (HTP 98 proc.) a paliwem jest kerozyna. „Projekt wyróżnia zastosowanie nowoczesnych technologii, np. przystosowanie rakiety do lądowania, podobnie jak to ma miejsce w przypadku rakiet Falcon 9 firmy SpaceX lub New Shepard firmy Blue Origin – przyznaje Mateusz Juszczyk.

Konkurs przeznaczony jest dla studentów krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej. „Studenci biorący udział w konkursie, mogą wpisać w swoje CV oryginalne doświadczenie, które pozwoli im lepiej poznać sektor lotniczy i kosmiczny. Wybrane zespoły spędzają około 5 miesięcy na pracach projektowych, które zostają podsumowane w dedykowanym do tego raporcie. Następnie zespoły zostają zaproszone na Suborbital Day, podczas którego studenci mają okazję zaprezentowania swoich wyników partnerom projektu, między innymi takim podmiotom jak Dassault Aviation, Airbus Groups, Ariane Group czy ESA – czytamy w komunikacie.

Praca Polaków zostanie zaprezentowana 20 czerwca w Muzeum Lotnictwa i Astronautyki Le Bourget w Paryżu, podczas Suborbital Day, czyli finału konkursu Student Aerospace Challenge 2017-18.

 

Źródło: Politechnika Rzeszowska, fot. Student Aerospace Challenge