Dodano: 19 stycznia 2017r.

Przeszczep narządów szyi w Gliwicach uznany za najlepszy na świecie

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej uznało przeprowadzony w Centrum Onkologii w Gliwicach przeszczep narządów szyi za najlepszy w chirurgii mikronaczyniowej w 2016 roku.

Operacja przeszczepu organów


Przeszczep został przeprowadzony przez zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego. Operacja trwała 17 godzin i objęła gardło, krtań, tchawicę, przełyk, tarczycę oraz struktury mięśniowe i skórę. Wszystko przebiegło zgodnie z planem.

Przypadek, którym zajął się profesor Maciejewski, był niezwykle skomplikowany. 37-letni pacjent był po przeszczepie nerki, chorował na ostrą białaczkę szpikową oraz miał zdiagnozowanego raka krtani. Do tego nastąpiła martwica dolnego gardła i przełyku. To, że był po przeszczepie nieco ułatwiało sprawę, bo i tak musiał przyjmować leki przeciw odrzutom.

Przeszczep narządów szyi powiódł się i pacjent obecnie może cieszyć się życiem. To nie pierwsze wyróżnienie dla profesora Maciejewskiego i jego zespołu. Przeszczep twarzy, który został przeprowadzony w Gliwicach w 2013 roku został uznany za najlepszy zabieg rekonstrukcji.

 

Źródło: PAP