Dodano: 29 kwiecień 2017r.

Polska uczelnia udostępniła wykłady popularnonaukowe na Spotify

Polski Uniwersytet SWPS jako pierwsza uczelnia na świecie udostępniła na Spotify wykłady popularnonaukowe. Dzięki temu nauka zagościła na najpopularniejszej platformie streamingowej globu.

 

Uniwersytet Humanistycznospołeczny znany też jako Uniwersytet SWPS (Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej) udostępnił na Spotify 10 wykładów popularnonaukowych dostępnych dla każdego. Można je znaleźć na platformie wpisując w wyszukiwarkę hasło „Uniwersytet SWPS”. Co prawda na platformie jest kilka innych uniwersytetów, głównie z USA, jednak dzielą się jedynie muzyką polecaną do nauki.

„Pojawienie się Uniwersytetu SWPS na Spotify to dla nas kolejny ważny krok w popularyzacji nauki. Od kilku lat z powodzeniem upowszechniamy wiedzę, nie tylko w ramach studiów, lecz także poprzez otwarte wykłady i warsztaty organizowane na naszej uczelni, oraz w sieci, za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wierzymy, że dzięki obecności w tak popularnym miejscu, jakim jest Spotify, będziemy mogli dzielić się wiedzą z jeszcze większą liczbą osób zainteresowanych rozwojem osobistym i zawodowym” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej uczelni.

Uniwersytet SWPS to niepubliczna uczelnia założona w 1996 roku. Jej główna siedziba mieści się w Warszawie, ale posiada także zamiejscowe wydziały w Katowicach, Poznaniu, Sopocie i we Wrocławiu. Wykłady udostępnione na platformie Spotify poświęcone są psychologii oraz naukom humanistycznym.

Spotify to platforma streamingowa umożliwiająca legalne odtwarzanie muzyki. Z serwisu można korzystać za pomocą smartfonów, tabletów, komputerów czy telewizorów. Spotify używają ludzie z całego świata, a ich liczba przekroczyła ostatnio 100 milionów osób i ciągle rośnie.

Ale Spotify to nie jedyne miejsce, gdzie można posłuchać wykładów popularnonaukowych. Tego typu treści oferuje przede wszystkim serwis You Tube, gdzie uczelnie prezentują swoje osiągnięcia na kanałach wydziałowych lub ogólnouczelnianych. Wykładów można posłuchać także na serwisach iTunes U, OpenLearn czy edX jednak wymagana jest znajomość języka angielskiego. Pozostaje czekać, aż inne polskie uczelnie pójdą drogą Uniwersytetu SWPS.

 

Źródło: Uniwersytet SWPS, fot, freestocks.org