Dodano: 15 grudnia 2017r.

Największy kontrakt w historii polskiego sektora kosmicznego

Firma Creotech Instruments, pionier technologii kosmicznych w Polsce, podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na budowę centrum umożliwiającego dostęp do danych pozyskiwanych w ramach programu obserwacji Ziemi – Copernicus. Wartość umowy to blisko 60 milionów złotych i jest to największy kontrakt w historii polskiej branży kosmicznej.

Ziemia widziana z kosmosu

 

Firma Creotech Instruments stanęła na czele konsorcjum nazwanego EO DIAS, które składa się przede wszystkim z polskich firm. Kontrakt zakłada budowę zaawansowanego centrum, które świadczyć ma usługi dostępowe m.in. do danych pozyskiwanych przez satelity konstelacji Sentinel oraz innych danych pozyskiwanych w ramach programu obserwacji Ziemi - Copernicus.

W ramach przetargu ogłoszonego przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), który został rozstrzygnięty w połowie tego roku, wyłoniono cztery konsorcja. Każde z nich zbuduje centrum przechowywania danych zebranych w ramach programu Copernicus. Konsorcja mają również zaoferować użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych w strukturze chmury, które obsłużą dziesiątki tysięcy użytkowników z całego świata.

- Czujemy niezmierną satysfakcję, z powodu wygrania konkursu organizowanego przez Komisję Europejską i Europejską Agencję Kosmiczną. Satysfakcja jest tym większa, iż prowadzimy jedyne konsorcjum, które jest złożone całkowicie z firm małych i średnich, których większość pochodzi z Polski. Jest to żywy dowód na to, że nasz kraj szybko odrabia zapóźnienia technologiczne, a dystrybucja i przetwarzanie danych satelitarnych może stać się wkrótce polską specjalnością na skalę globalną - podkreśla prezes Creotech Instruments S.A. dr Grzegorz Brona.

Systemy mają osiągnąć pełną operacyjność już po sześciu miesiącach, ale sam czas trwania kontraktu to cztery lata. W skład konsorcjum realizującego projekt EO DIAS, wchodzą: CloudFerro Sp. z o.o., Geomatys, Outsourcing Partner, Sinergise i Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji.

Za budowę konkurencyjnych platform DIAS, które powstawać będą równolegle z tym budowanym przez Creotech Instruments S.A. i partnerów, odpowiadać będą: firma Serco wraz z OVH jako dostawcą rozwiązania chmurowego, ATOS Integration wraz z T-SYSTEM International jako dostawcą rozwiązania chmurowego i Airbus Defence and Space wraz z Orange jako dostawcą rozwiązania chmurowego.

 

Źródło: PAP, fot. dragonuppl/pixabay