Dodano: 27 czerwca 2023r.

Na Politechnice Opolskiej powstało urządzenie poprawiające bezpieczeństwo niesłyszących

Jakub Zelek w ramach pracy dyplomowej zaprojektował i zbudował urządzenie do przezskórnego odbierania bodźców dźwiękowych pojazdów uprzywilejowanych. Dzięki temu osoby niesłyszące będą wiedzieć, że w ich kierunku zmierza taki pojazd. Projekt studenta Politechniki Opolskiej już zyskał zainteresowanie środowiska a także wygrał ogólnopolski konkurs Engineer 4 Science 2023 na najlepszą pracę dyplomową.

Na Politechnice Opolskiej powstało urządzenie poprawiające bezpieczeństwo niesłyszących

 

Urządzenie, o którym mowa, rozmiarowo jest podobne do zegarka na rękę. - Jego zadaniem jest pobudzanie skóry w momencie rozpoznania dźwięku pojazdu uprzywilejowanego. Dodatkowo, każdy sygnał dźwiękowy jest sprzężony z inną charakterystyką wibracji. To rozwiązanie dla osób niesłyszących lub słabosłyszących, które pieszo czy też prowadząc samochód poruszają się po mieście, niczego nieświadome, a takie pojazdy zazwyczaj jadą dość szybko - tłumaczy inż. Jakub Zelek, który ukończył inżynierię biomedyczną na Politechnice Opolskiej.

Odbieranie bodźców przez skórę

W ramach pracy dyplomowej zaprojektował i zbudował urządzenie do przezskórnego odbierania bodźców dźwiękowych. - Wybrałem taki temat pracy dyplomowej przede wszystkim dlatego, że mój dziadek z wiekiem tracił słuch. Warto zwrócić uwagę, że z roku na rok liczba osób niesłyszących rośnie: obecnie na świecie to ok. 70 milionów ludzi - relacjonuje inż. Jakub Zelek.

Rozwiązaniem tym już zainteresowało się środowisko osób niesłyszących. - Bardzo cieszy fakt, że coraz częściej powstają projekty technologiczne dedykowane osobom mierzącym się z wieloma barierami w codziennym życiu. Do takich osób niewątpliwie należą te osoby, które nigdy nie słyszały, bądź słuch utraciły. Dla większości społeczeństwa słyszenie jest normą, ale nie chodzi tylko o słyszenie, chodzi o definiowanie dźwięku i właściwą reakcję na niego. Jeżeli dźwięk znamy, to czujemy się bezpiecznie. Zupełnie inaczej jest gdy ktoś nie ma doświadczeń czy wspomnień słuchowych. Wśród nas żyje ogromna grupa osób, która nigdy nie słyszała, oraz, która straciła słuch, a przecież żyją w świecie dźwięków. Więc urządzenie, które je rozpoznaje, definiuje i przekazuje informacje o tym, jak powinna być na nie reakcja, jest rozwiązaniem na miarę XXI wieku. Tym bardziej, że chodzi o najważniejszy element naszego życia, jakim jest bezpieczeństwo. Jako prezes towarzystwa działającego od wielu lat w obszarze nowych technologii oraz osób głuchych, głownie w obszarze zatrudnienia, jestem bardzo zainteresowany jego dalszym rozwojem i mocno kibicuję temu projektowi! - komentuje Olgierd Kosiba, prezes Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego GEST.

Najlepsza praca dyplomowa

- Rola inżynierów w procesie opracowywania technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnościami jest kluczowa. Trzeba jednak pamiętać, że w tego typu działalności naukowej i zawodowej potrzeba nie tylko nieprzeciętnego talentu lecz także empatii i otwartości na potrzeby drugiego człowieka. Pan Jakub Zelek ma to wszystko: talent i wyjątkową wrażliwość - zaznacza dr Agnieszka Kossowska, kierowniczka Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Politechniki Opolskiej.

Efekt pracy inż. Jakuba Zelka doceniło także jury Engineer 4 Science 2023. To konkurs na najlepsze prace dyplomowe na największych i najbardziej znaczących uczelniach technicznych w Polsce, organizowany we współpracy z takimi firmami jak: Intel oraz Samsung Electronics. Jak informują organizatorzy, jego głównym celem jest wyszukiwanie i promowanie najbardziej utalentowanych absolwentów uczelni wyższych, wyszukiwanie najbardziej innowacyjnych prac dyplomowych w Polsce oraz gotowych do wdrożenia na rynku.

- To dla mnie duże osiągnięcie, ponieważ w konkursie startują reprezentanci 40 wydziałów z 25 uczelni. Być w gronie laureatów z całej Polski to bardzo dobry rezultat - podkreśla inż. Jakub Zelek. - Pan Jakub to ambitny i pracowity student, od kilku lat również pełni rolę przewodniczącego koła naukowego bioinżynierów - podsumowuje prof. dr hab. inż. Szczepan Paszkiel, promotor pracy.

 


Źródło i fot.: Politechnika Opolska. Na zdjęciu Jakub Zelek.