Dodano: 15 lipiec 2021r.

Murale zmieniające świat od Strefy Energii

W kilku miejscach w Polsce mają powstać murale oczyszczające powietrze. Jak ma to działać? Ten innowacyjny projekt zakłada użycie farby PF-10 Airsol, która oczyszcza powietrze, którym oddychamy. Kto chce oczyścić powietrze ze smogu? Z inicjatywą wyszła firma Strefa Energii, która swoją codzienną działalnością również promuje dbanie o planetę poprzez kompleksowy dobór i montaż instalacji fotowoltaicznych. Akcja "Ściany płucami miast" jest kolejnym dla nich krokiem - zaraz po promowaniu energii fotowoltaicznej – do stworzenia piękniejszych miejsc na Ziemi.

Murale zmieniające świat od Strefy Energii

 

Strefa Energii po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom środowiska. Akcja “Ściany płucami miast” ma na celu stworzenie ekologicznych murali, mających właściwości oczyszczające powietrze. Murale mają powstać w kilku miejscach w Polsce. Są to obszary na których działa Strefa Energii, więc cała akcja będzie stale nadzorowana. Projekt graficzny nawiązuje do ekologii i innowacyjnych rozwiązań dbania o środowisko. Wiemy również, że będzie inspirowany „Bajką o miasteczku”, stworzoną przez Strefę Energii. Bajka opowiada o tym, jak panele fotowoltaiczne zmieniły życie rodziny z małego miasteczka, ale również samej miejscowości. Oszczędność na energii elektrycznej to widoczna na co dzień korzyść, jednak ta niewidoczna, czyli brak szkodliwego działania na środowisko, to coś czego nie widzimy, jednak pomaga nam oraz całemu społeczeństwu. Za animację odpowiedzialna jest firma Sarigato.

Murale zmieniające świat od Strefy Energii

Jak działa farba oczyszczająca powietrze Eldicol PF 10

Na czym polega działanie farby, która oczyszcza powietrze, którym oddychamy? Oczywiście oprócz swojej standardowej roli, czyli ochrony i ozdoby ścian, działa również jako "oczyszczacz powietrza". Co za tym idzie – rozkłada zapachy, szkodliwe substancje oraz bakterie. Czy taki produkt jest bezpieczny? Okazuje się, że tak! Farba ta to powłoka, która nałożona na farbę kolorową aktywuje swoje właściwości oczyszczania powietrza. Malowane powierzchnie wchłaniają wtedy szkodliwe dla nas zapachy, bakterie, czy substancje. Następnie dzielą je na substancje nie zagrażające naszemu zdrowiu. 

Murale zmieniające świat od Strefy Energii

Dlaczego musimy dbać o powietrze i oczyszczać je ze smogu

Badania WHO mówią, że zanieczyszczone powietrze może nawet w 30 proc. podwyższać ryzyko wystąpienia nowotworów, takich jak rak płuca, zatok, jamy ustnej, gardła i krtani, przełyku, a nawet nerek. Długotrwały kontakt ze smogiem może również prowadzić do przewlekłych chorób płuc. Zanieczyszczenie powietrza łączone jest z 24 proc. wszystkich zgonów w Polsce. 

Co możemy zrobić, by oczyścić powietrze

Projekt zainicjowany przez pracowników Strefy Energii – firmy, działającej w branży Odnawialnych Źródeł Energii, jest o tyle ważny nie tylko z perspektywy omówionych wcześniej murali, ale również bycia inspiracją. Mamy nadzieję, że popchnie to inne firmy do podobnych inicjatyw, ale tez nagłośni problem zanieczyszczenia powietrze w Polsce. Jest to też pretekst do promowania fotowoltaiki. Celem tego przedsięwzięcia jest szerzenie świadomości ekologicznej, a także aktywne działania, które mają realny wpływ na środowisko naturalne. Akcja będzie wspierana między innymi przez Paulinę Górską - A mural został wykonany przez firmę Donut Planet.

Murale zmieniające świat od Strefy Energii

Piękno i pomoc środowisku w jednym

Według Urban Forest Model 1000 m² powierzchni pomalowanej farbą usuwa nawet około 32 ton zanieczyszczeń rocznie. To odpowiednik posadzenia 100 drzew liściastych. Nie zapominajmy jednak również o względach estetycznych. Każdy mural będzie zdobił ścianę budynku w mieście, w którym się znajduje. To nie tylko pomoc mieszkańcom, by mogli oddychać zdrowszym powietrzem, to również sztuka, którą na pewno docenią. Weźmy wszyscy głęboki oddech i cieszmy się sztuką!

 

Źródło: artykuł sponsorowany