Dodano: 31 maja 2022r.

Festiwal Polarny w Warszawie

Już w sobotę 4 czerwca 2022 roku w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Parku im. gen. Józefa Sowińskiego odbędzie się Festiwal Polarny – wydarzenie popularnonaukowe, organizowane przez Instytut Geofizyki PAN.

Antarktyda

 

Choć cel Festiwalu Polarnego jest poważny – poszerzenie wiedzy o regionach polarnych, a także badaniach polskich naukowców w Arktyce i Antarktyce, podczas imprezy na pewno nie zabraknie okazji do zabawy. Przewidziano masę atrakcji dla uczestników w każdym wieku.

Impreza odbędzie się w godzinach 11.00-18.00, a wstęp na nią jest bezpłatny. Będzie można wysłuchać wykładów popularnonaukowych, dowiedzieć się, ile jest polskich stacji badawczych w Arktyce i Antarktyce oraz jakie badania się w nich prowadzi, spotkać się z autorami książek i filmów o tematyce polarnej, świętować 65-lecie Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, a nawet zadać pytanie polarnikom pracującym na stacji dzięki połączeniu online.

Dla najmłodszych przewidziano atrakcje w postaci gier i zadań, za które zbiorą pieczątki do „paszportu polarnego" i zostaną nagrodzeni ciekawymi polarnymi gadżetami. Uczestnicy Festiwalu będą mogli obserwować tworzenie rzeźby niedźwiedzia polarnego z bryły lodu oraz wziąć udział w konkursach i quizach o tematyce polarnej. Będzie można również wybrać się w wirtualną podróż do Arktyki dzięki goglom VR i zapoznać się z ekwipunkiem wykorzystywanym przez polarników do pracy w terenie. A po rozrywce intelektualnej zaprosimy na poczęstunek w postaci lodów.

Podczas wydarzenia będzie także możliwość odwiedzenia stoisk organizacji i instytucji związanych z badaniami polarnymi w Polsce, m.in. Zakładu Biologii Antarktyki IBB PAN, Centrum Badań Regionów Zimnych im. A. Jahna działającego przy Uniwersytecie Wrocławskim czy Instytutu Oceanologii PAN.

Festiwal Polarny jest organizowany w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Krzysztof Strzałkowski. Współorganizatorem Festiwalu Polarnego jest Wolskie Centrum Kultury.

Ze szczegółowym programem wydarzenia można się zapoznać na stronie projektu EDU-ARCTIC.PL: https://edu-arctic.pl/aktualnosci/festiwal-polarny.