Dodano: 07 sierpnia 2018r.

Badacze z UŚ stworzyli ustnik, który pomoże wykryć nowotwory dróg oddechowych

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego stworzyli specjalny ustnik, który może pomóc w diagnostyce chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Dzięki niemu będzie można wykryć nowotwory płuc czy krtani.

Nowotwór płuc

 

Nieinwazyjne testy analizujące skład chemiczny wydychanego powietrza stają się coraz popularniejszą metodą szybkiego wykrywania nowotworów. A to ma podstawowe znaczenie, bo im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym więcej opcji mają lekarze w doborze skutecznej terapii.

Analizując skład wydychanego powietrza można zidentyfikować pewne rodzaje białek, które mogą wskazywać na pojawienie się choroby. Metoda ta jest bezbolesna dla pacjenta, prosta w wykonaniu i tania.

 

„Stan zdrowia pacjenta jest określany na podstawie analizy markerów nowotworowych, które są pobierane za pomocą tzw. worków Tedlara. To do nich badana osoba wydmuchuje powietrze wraz z zawartymi w nim białkami” – czytamy w komunikacie prasowym na stronach internetowych Uniwersytetu Śląskiego (UŚ).

Badacze z UŚ zaproponowali zastąpienie wspomnianych już worków Tedlara porowatymi materiałami polimerowymi o rozbudowanej strukturze wewnętrznej. Dlaczego? Bo w ten sposób pobierana jest mała ilość materiału oddechowego o niskim stężeniu, a transportowanie próbek wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne może się wiązać z wypłukiwaniem z nich markerów nowotworowych.

Jednak do zastosowania materiałów polimerowych potrzeba specjalnego ustnika dla pacjentów, który będzie mógł filtrować wydychane powietrze i kierować je na porowaty materiał. Pozwoli to zmniejszyć zanieczyszczenie próbki, a także osadzić większą ilość markerów nowotworowych podczas pojedynczego badania. Taki właśnie ustnik dwurożny został zaprojektowany przez śląskich naukowców.

Ustnik może zostać wykonany za pomocą technologii druku 3D. Może być także wykonany z modyfikowanego poliestru o właściwościach antybakteryjnych. Jak zapewnia uczelnia w komunikacje, tak otrzymana część spełnia wszystkie wymagania dotyczące dopuszczenia go do użytku w celach medycznych oraz umożliwia jego wielokrotne wykorzystanie po uprzedniej sterylizacji przy użyciu zestandaryzowanych procedur.

Ustnik został opracowany przez dr Andrzeja Swinarewa, dr Barbarę Szpikowską-Srokę, dr Huberta Okła, mgr Jadwigę Gabor, mgr Martę Łężniak, mgr Tomasza Flaka, Mateusza Galeję, Grzegorza Nowickiego oraz mgr inż. Klaudię Kubik. Ich wynalazek został objęty ochroną patentową.

 

Źródło: Uniwersytet Śląski, PAP