Dodano: 04 marca 2022r.

Badacze z Politechniki Warszawskiej stworzyli samosterylizujące powłoki likwidujące bakterie i wirusy

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali bioaktywne kompozyty nanocząsteczkowe, które pozwalają niszczyć szkodliwe drobnoustroje na dowolnej powierzchni. Kompozyty nałożone w postaci trwałej powłoki doskonale radzą sobie z wirusami, bakteriami i grzybami, zapewniając tym samym sterylność miejsc, które w szczególny sposób są narażone na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.

Testy laboratoryjne

 

Stworzona przez badaczy z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. dr hab. Agnieszki Jastrzębskiej powłoka ze sterylizujących nanocząsteczek połączonych w struktury kompozytowe jest stabilna i ma unikatowe właściwości bioaktywne. Pozwala ograniczać ryzyko przenoszenie się drobnoustrojów między ludźmi.

Samosterylizująca nanotechnologia

Warszawscy badacze w licznych testach i analizach ustalili, że układy nanokompozytowe są bezpieczne dla otoczenia, w przeciwieństwie do toksycznych wolnych nanocząstek. Układy te zachowują doskonałe właściwości samosterylizujące i nie uwalniają pojedynczych nanocząstek, które potencjalnie mogłyby być wchłaniane przez komórki organizmów.

- Skład chemiczny i parametry nanokompozytów można w łatwy sposób dopasować do szczegółowych wymagań odbiorcy końcowego, nadając im unikatowe cechy funkcjonalne. Ograniczenie przy tym stanowi jedynie wyobraźnia twórców nanostruktury – przyznaje cytowana w komunikacie Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej autorka technologii pani prof. Agnieszka Jastrzębska.

Nanocząsteczkowe kompozyty opracowane przez naukowców z Politechniki Warszawskiej w postaci proszku lub żelu mogą wchodzić w skład szerokiej gamy materiałów, jako dodatek sterylizujący. - Umożliwia to posługiwanie się tego rodzaju produktami w miejscach i na powierzchniach szczególnie narażonych na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów chorobotwórczych - podkreśla prof. Agnieszka Jastrzębska.

Potencjalne zastosowania

Autorzy nanotechnologii przyznają, że ich kompozyty znajdą szereg zastosowań. Warszawscy uczeni opracowali z ich wykorzystaniem m.in. „wyroby papiernicze i wytwarzane w druku offsetowym, tworzywa sztuczne, w tym biodegradowalne, inteligentne tekstylia, farby, lakiery i grunty do zabezpieczania materiałów konstrukcyjnych jak np. beton, tynki czy drewno, a także środki do dezynfekcji powierzchni czy dłoni” - czytamy w komunikacie Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Dodatkowo, samosterylizująca technologia może być użyta także w produkcji opakowań dla żywności, wyrobów medycznych czy kosmetyków. Bezpieczeństwo nanocząsteczkowych kompozytów zostało dowiedzione w badaniach naukowców Politechniki Warszawskiej.

Produkcją zajęła się spółka spin-off ADJ Nanotechnology, która obecnie wytwarza dziesiątki kilogramów nanocząstek kompozytowych tygodniowo, co przy zachowaniu wysokiej jakości oraz niskiej ceny stanowi realną konkurencję wśród produktów przeciwdrobnoustrojowych i samosterylizujących.

- Nanocząsteczkowe kompozyty sterylizujące oraz efektywne technologie ich produkcji są wyjątkową odpowiedzią nauki na zapotrzebowanie rynku. Zwłaszcza w czasach pandemii koronawirusa jest to temat niezwykle ważny społecznie, a materiały o unikatowych własnościach zyskują znaczenie. Zapotrzebowanie na nowe i bezpieczne rozwiązania niszczące bakterie, grzyby i wirusy jest bardzo wysokie - zaznacza cytowana w komunikacie prof. Agnieszka Jastrzębska.

 

Źródło: Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej