Dodano: 03 października 2022r.

W próbkach z Księżyca znaleziono nieznany dotąd minerał

Powierzchnia Księżyca, jedynego naturalnego satelity Ziemi, od lat jest przedmiotem zainteresowania naukowców. To, co szczególnie skupia uwagę części z nich to znajdujące się na Księżycu minerały. W ostatnim czasie dość istotnego odkrycia dokonała w tym zakresie chińska sonda.

Księżyc

 

Jak doniosły chińskie media, próbki regolitu z Księżyca dostarczone na Ziemię dzięki misji Chang'e-5 zawierają nieznany dotąd minerał, który ma potencjał, by stać się przyszłym źródłem energii ze względu na zawartość helu-3, który to z kolei jest obiecującym paliwem do syntezy jądrowej.

Misja chińskiej sondy zakończona sukcesem

Dokonanie odkrycia było możliwe dzięki misji chińskiej sondy Chang'e-5, której zadaniem było zebranie próbek materii księżycowej. Próbki te zostały przetransportowane na Ziemię i zbadane przez naukowców z Beijing Research Institute of Uranium Geology, wydziału China National Nuclear Corporation (CNNC). W zebranym materiale badacze znaleźli całkowicie nowy, nieznany do tej pory minerał. Wykorzystano do tego różne dostępne obecnie technologie, w tym dyfrakcję rentgenowską. Zadanie to nie było proste, ponieważ sonda Chang'e-5 zebrała łącznie około 140 000 różnego rodzaju cząstek regolitu.

W ten sposób chiński program kosmiczny dołączył pod tym względem do dość elitarnego klubu, bo liczącego do tej pory tylko dwa państwa. Do tego momentu bowiem tylko misjom amerykańskim i rosyjskim udało się znaleźć na Księżycu nowe minerały. Łącznie takich nowych minerałów odkryto tam dopiero sześć. Ten znaleziony i sprowadzony na Ziemię przez Chang'e-5 został nazwany Changesite-(Y). Natomiast to, że mamy do czynienia z zupełnie nowym minerałem, który jak dotąd nie został jeszcze skatalogowany, zostało potwierdzone przez działającą przy International Mineralogical Association komisję: Commission on New Minerals, Nomenclature, and Classification.

Changesite-(Y)

Sprowadzona na Ziemię cząstka Changesite-(Y) jest niezwykle mała: jej średnica to zaledwie 10 mikronów. Można to porównać do rozmiaru ludzkiego włosa, przy czym średnica tego ostatniego jest aż około 10 razy większa. Minerały te są obecne w znajdujących się na Księżycu skałach bazaltowych i należą do fosforanów.

Zdaniem Wang Xuejun z CNNC to odkrycie ma dla mineralogii charakter przełomowy. Dlaczego jednak ten nowy minerał może okazać się aż tak istotny? Otóż wszystko z powodu fuzji jądrowej, nad którą prace trwają już od lat i która całkowicie zrewolucjonizowałaby sektor energetyczny. Problemem jednak jest fakt, że kluczowe z punktu widzenia fuzji jądrowej komponenty są na Ziemi niezwykle rzadkie.

Nie ma to jednak zastosowania do Księżyca. Chodzi tutaj konkretnie o Hel-3, który według chińskich mediów znajduje się w nowo odkrytym księżycowym minerale. Wśród naukowców krąży opinia, zgodnie z którą Hel-3 mógłby stanowić stabilne paliwo dla reaktorów fuzji jądrowej. Sprowadzanie zatem tych minerałów mogłoby mieć kluczowe znaczenie. Wymagałoby to jednak szeroko zakrojonej operacji logistycznej, ponieważ aby w ogóle wykorzystać je w tym charakterze należałoby najpierw je sprowadzić na Ziemię w odpowiedniej ilości. W każdym razie daje to pewne nadzieje na szybsze wyłączenie z eksploatacji obecnie użytkowanych niebezpiecznych i/lub szkodliwych dla środowiska elektrowni.

 

Źródło: The Science Times, IFLScience, fot. NASA