Dodano: 27 października 2023r.

W nocy z soboty na niedzielę dojdzie do zaćmienia Księżyca

W nocy z soboty na niedzielę, czyli z 28 na 29 października dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca. Zjawisko to będzie dobrze widoczne z terenów naszego kraju, jednak cień Ziemi zakryje zaledwie około jednej ósmej tarczy naszego naturalnego satelity.

W nocy z soboty na niedzielę dojdzie do zaćmienia Księżyca

 

Zaćmienie Księżyca rozpocznie się już o godzinie 20:01 od zaćmienia półcieniowego. Wtedy do nasz naturalny satelita zacznie wchodzić w tzw. stożek półcienia Ziemi. O 21:35 Srebrny Glob zacznie zanurzać się w tzw. stożek cienia Ziemi rozpoczynając zaćmienie częściowe Księżyca. O 22:15 nastąpi maksymalna faza częściowego zaćmienia. Jednak tegoroczne zaćmienie zapewne zawiedzie część miłośników astronomii, bo cień Ziemi ledwie „liźnie” powierzchnię Srebrnego Globu i zakryje jedynie około jednej ósmej tarczy Księżyca. Zjawisko zakończy się około 22:52.

Zaćmienie Księżyca

Zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi. Rozróżnia się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. Jeżeli chociaż część tarczy Srebrnego Globu znajdzie się poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy nasz naturalny satelita znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym – patrząc np. z Księżyca – przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe). Dobrze to obrazuje poniższy schemat.

Częściowe zaćmienie Księżyca

A – Słońce B – Ziemia C – Księżyc D – stożek półcienia E – stożek cienia całkowitego. Fot. MesserWoland/C.C.3.0/Wikimedia

Zaćmienie będzie widoczne w Afryce, Azji zachodniej, środkowej i południowo-wschodniej oraz w Europie. Będzie je można również dostrzec z obszarów północnego Atlantyku oraz Oceanu Indyjskiego. Początkowe fazy zjawiska będzie można także oglądać z wschodnich części Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

Zaćmienia Księżyca są łatwe do obserwowania. Nie trzeba specjalistycznego sprzętu, ale lornetka czy mały teleskop z pewnością poprawią obserwacje. Wszystko, co trzeba, to wyjść na zewnątrz i spojrzeć w górę. Nie potrzeba wyjeżdżać za miasto, ale z dala od świateł aglomeracji będzie można zobaczyć więcej szczegółów. Jednak wszystko może pokrzyżować pogoda. Synoptycy przewidują duże zachmurzenie. Jedynie mieszkańcy południowej i centralnej części Polski mogą liczyć na korzystne warunki.