Dodano: 16 grudnia 2021r.

Tajemniczy rozbłysk z 2018 r. wskazuje miejsce narodzin czarnej dziury lub gwiazdy neutronowej

W czerwcu 2018 r. teleskopy na całym świecie wychwyciły niezwykle jasny rozbłysk, pochodzący z galaktyki oddalonej o 200 milionów lat świetlnych od Ziemi. Ogromny wybuch był znacznie krótszy i jaśniejszy, niż wszystko co do tej pory widzieli naukowcy. Sygnał oznaczono jako AT2018cow, a uczeni zaczęli określać go po prostu „krową”. W nowych badaniach naukowcy ustalili, co było źródłem sygnału i co pozostało po potężnej eksplozji.

Tajemniczy rozbłysk z 2018 r. wskazuje miejsce narodzin czarnej dziury lub gwiazdy neutronowej

 

Rozbłysk AT2018cow zarejestrowany w 17 czerwca 2018 roku należał do najjaśniejszych w historii. Uczeni początkowo nie wiedzieli, z czym mają do czynienia. Niezwykle jasna anomalia nazwana AT2018cow lub po prostu „The Cow” (Krowa), zniknęła równie szybko, jak się pojawiła. Badacze skatalogowali rozbłysk jako szybki niebieski transjent optyczny (fast blue optical transient , w skrócie FBOT), czyli jasne, krótkotrwałe zdarzenie o nieznanym pochodzeniu.

Teraz zespół naukowców z MIT (Massachussets Institute of Technology) odkrył źródło sygnału. Oprócz jasnego błysku, naukowcy wykryli również króciutkie impulsy wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego. Prześledzili setki milionów takich impulsów pochodzących od „krowy” i odkryli, że pojawiały się one jak w zegarku, co 4,4 milisekundy, przez okres 60 dni.

Na podstawie częstotliwości impulsów zespół obliczył, że promienie X musiały pochodzić z obiektu o szerokości nie większej niż 1000 kilometrów i masie mniejszej niż 800 Słońc. Według standardów astrofizycznych, taki obiekt to mała czarna dziura lub gwiazda neutronowa.

Badania opublikowano w czasopiśmie „Nature Astronomy” (DOI: 10.1038/s41550-021-01524-8).

Moment narodzin gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury

Badania sugerują, że AT2018cow to sygnał wysłany przez umierającą gwiazdę, która zapadając się, dała początek zwartemu obiektowi w postaci czarnej dziury lub gwiazdy neutronowej. Nowo narodzony obiekt kontynuował pożeranie otaczającej go materii, „zjadając” gwiazdę od środka. Był to proces, który wyzwolił ogromny wybuch energii.

- Prawdopodobnie odkryliśmy narodziny gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury - mówi główny autor Dheeraj Pasham, naukowiec z MIT's Kavli Institute for Astrophysics and Space Research. - Nie zaobserwowaliśmy tego wcześniej, ponieważ jest to bardzo nieuporządkowany proces. Uważamy, że nasze odkrycie otworzy możliwości do poszukiwania młodych czarnych dziur lub młodych gwiazd neutronowych – dodaje.

AT2018cow jest jednym z wielu podobnych wybuchów odkrytych w 2018 roku. „Krowa” w nazwie to zbieg okoliczności, wynikający z ustalonego przez astronomów procesu nazewnictwa. Na przykład "aaa" odnosi się do pierwszego astronomicznego transjentu odkrytego w 2018 roku.

Sygnał od krowy należy do kilkudziesięciu znanych FBOT i jest jednym z zaledwie kilku, które były obserwowane w czasie rzeczywistym. Ten potężny błysk - do 100 razy jaśniejszy niż typowa supernowa - został wykryty przez teleskop na Hawajach, skąd natychmiast wysłano ostrzeżenia do obserwatoriów na całym świecie.

- To było ekscytujące, ponieważ zaczęliśmy gromadzić ogromne ilości danych - mówi Pasham. – Ilość obserwowanej energii była o rzędy wielkości większa niż w przypadku typowej zapadającej się supernowej. Pojawiło się pytanie, skąd pochodziła ta dodatkowa energia – dodaje.

Astronomowie proponowali różne scenariusze, które mogłyby wyjaśnić superjasny sygnał. Na przykład mógł powstać w wyniku działania średniej masy czarnej dziury, która „zjadała” materię przechodzącej gwiazdy. Jednak dane zebrane przez teleskopy optyczne nie rozstrzygnęły kwestii źródła sygnału. Pasham zastanawiał się, czy odpowiedź można znaleźć w danych rentgenowskich.

- Ten sygnał był blisko, widoczny w promieniach X i to zwróciło moją uwagę - tłumaczy Pasham. – Przyszło mi do głowy, że zachodzi jakieś naprawdę wysokoenergetyczne zjawisko, które generuje promieniowanie rentgenowskie. Chciałem więc sprawdzić, czy znajdę w tym miejscu czarną dziurę, lub inny bardzo zwarty obiekt – mówi naukowiec.

Znalezienie impulsu

Zespół przyjrzał się danym rentgenowskim zebranym przez należący do NASA Neutron Star Interior Composition Explorer (NICER), teleskop monitorujący promieniowanie rentgenowskie, znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NICER rozpoczął obserwacje „krowy” około pięć dni po jej pierwszym wykryciu, monitorując sygnał przez następne 60 dni. Dane zostały potem udostępnione.

Zespół przejrzał zapisy, aby zidentyfikować sygnały rentgenowskie w pobliżu AT2018cow i potwierdził, że nie pochodzą one z innych źródeł, takich jak szum instrumentów lub inne zjawiska tła. Potem badacze skupili się na promieniowaniu rentgenowskim i odkryli, że „krowa” emituje impulsy z częstotliwością 225 herców, czyli raz na 4,4 milisekundy.

Pasham uznał, że częstotliwość impulsu może być wykorzystana do obliczenia wielkości pulsującego obiektu. W tym przypadku jego rozmiar nie może być większy niż odległość, którą prędkość światła może pokonać w ciągu 4,4 milisekundy. Na podstawie tego naukowiec obliczył, że wielkość obiektu nie może przekraczać 1000 kilometrów. - Jedyną rzeczą, która może być tak mała jest zwarty obiekt - gwiazda neutronowa lub czarna dziura - mówi Pasham.

Na podstawie energii emitowanej przez AT2018cow zespół obliczył, że obiekt ten nie może mieć większej masy niż 800 mas Słońca.

Pasham przekonuje, że rentgenowskie analizy FBOT i innych ultra jasnych zjawisk mogą być nowym narzędziem do badania czarnych dziur tuż po ich narodzinach.

- Zawsze, gdy pojawia się nowe zjawisko, jesteśmy podekscytowani, że może ono powiedzieć coś nowego o Wszechświecie - mówi Pasham. - W przypadku FBOT pokazaliśmy, że możemy szczegółowo je badać, w sposób, który nie jest możliwy przy wykorzystaniu teleskopów optycznych – podkreśla naukowiec.

 

Źródło: Massachusetts Institute of Technology, fot. CC0 Public Domain