W lipcu 2015 roku amerykańska sonda New Horizons zbliżyła się do Plutona na odległość około 12 500 kilometrów. Podczas lotu wykonała setki zdjęć planety karłowatej oraz jej księżyca Charona. Na podstawie tych fotografii specjaliści z NASA stworzyli dwa niezwykłe filmy, które pokazują oba obiekty z perspektywy przelatującej sondy.
Badacze z NASA korzystając z fotografii przesłanych na Ziemię przez sondę New Horiznos oraz z modelu cyfrowego Plutona oraz jego księżyca Charona, stworzyli wyjątkowe filmy, które zabierają nas na krańce Układu Słonecznego. Obraz przedstawia rzeczywisty wygląd planety i jej księżyca, wraz z ukształtowaniem terenu, z perspektywy położenia sondy.
Na filmach możemy zobaczyć górzyste tereny, potężne kaniony, pokryte bliznami kraterów tereny Cthulhu Macula czy lodową równinę Sputnik Planitia, która z daleka ma charakterystyczny kształt serca Plutona. Pod lodową skorupą „serca” planety skrywa się ocean płynnej wody. Jak niedawno wyliczyli naukowcy, ocean ten zwiera tyle wody, ile wszystkie ziemskie oceany.
Równie ekscytująco przedstawia się lot nad Charonem, który pokazuje jego bajkowe krajobrazy. Cyfrowa obróbka fotografii jest dziełem Paula Schenka i Johna Blackwella z Lunar and Planetary Institute w Houston.
Sonda New Horizons została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w styczniu 2006 roku. Jej celem było wykonanie pomiarów oraz badanie Plutona i jego księżyców. Obecnie sonda zmierza do jednego z obiektów znajdującego się w Pasie Kuipera zwanego 2014 MU69.
To piąta sonda, której trajektoria prowadzi poza Układ Słoneczny (po misjach Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1 i Voyager 2). Przelot koło obiektu 2014 MU69 jest zaplanowany na styczeń 2019 roku.
Koniec misji zaplanowany jest na czerwiec 2022 roku, ale w przypadku dobrego stanu sondy, misja może być kontynuowana. Stało się tak w wielu przypadkach. Łazik Opportunity miał przebywać na Marsie trzy miesiące, a jest już 13 lat. Nie wspominając już o sondach Voyager 1 i Voyager 2, które miały zbadać Jowisza i Saturna, a obecnie są najdalszym i ciągle działającym obiektem wysłanym w przestrzeń kosmiczną przez człowieka.
Źródło i fot.: NASA