Dodano: 09 września 2019r.

Nieudane lądowanie indyjskiej misji Chandrayaan-2 na Księżycu

Pierwsza próba lądowania Indii na Księżycu nie powiodła się. W ostatniej fazie lotu, tuż przed dotknięciem powierzchni Srebrnego Globu, kontrolerzy misji Chandrayaan-2 stracili kontakt z lądownikiem Vikram.

Księżyc

 

Organizacja Badań Kosmicznych (Indian Space Research Organisation – ISRO) straciła kontakt ze swoim lądownikiem Vikram na kilka minut przed planowanym na sobotę lądowaniem. Procedura lądowania przebiegała prawidłowo do wysokości około 2 kilometrów. Była to pierwsza próba umieszczenia lądownika na Księżycu przez Indie.

Misja Chandrayaan-2 wystartowała 22 lipca. Składała się z trzech odrębnych części: orbitera, lądownika Vikram i łazika Pragyan. 20 sierpnia misja weszła na orbitę Księżyca, by po obniżeniu orbity wypuścić w kierunku Srebrnego Globu lądownik wraz z niewielkim łazikiem. Vikram miał wylądować pobliżu bieguna południowego Księżyca.

 

Kilka godzin po utracie kontaktu wciąż nie było oficjalnego komunikatu ze strony ISRO, ale ostatnie doniesienia wskazują, że agencja zlokalizowała swój lądownik. Obecnie nie wiadomo, w jakim jest stanie.

Chandrayaan-2 to druga misja księżycowa Indii. Pierwsza – Chandrayaan-1 rozpoczęła się w 2008 roku i trwała blisko rok. Była ważnym bodźcem dla indyjskiego programu kosmicznego i składała się z orbitera i impaktora. Przeprowadziła najbardziej szczegółowe dotąd poszukiwania lodu wodnego na Księżycu. Wykonała też mapy topograficzne powierzchni Srebrnego Globu.

Celem łazika Pragyan miało być poszukiwanie wody i innych minerałów. Miał także wykonać pomiary trzęsień skorupy występujących na Księżycu. Sonda, która znajduje się obecnie na bezpiecznej orbicie będzie kontynuować swoją misją. Ma funkcjonować około roku i przez ten czas wykona dalsze mapy naszego naturalnego satelity.

Gdyby lądowanie zakończyło się powodzeniem, Indie stałyby się pierwszym krajem lądującym na południowym biegunie księżycowym i czwartym krajem, który wylądował na Księżycu, po Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim/Rosji i Chinach.

Po raz drugi w tym roku misja na Księżyc napotkała problemy podczas lądowania. W kwietniu izraelski statek kosmiczny Beresheet uderzył o powierzchnię Srebrnego Globu po wystąpieniu na chwilę przed lądowaniem problemów z silnikiem. Misja ta miała być pierwszą finansowaną ze środków prywatnych, która wylądowała na Księżycu.

 

Źródło: Nature