Dodano: 06 grudnia 2016r.

Chiński astronauta słyszał dziwne dźwięki w kosmosie

Yang Liwei przyznał w wywiadzie, że podczas swojej misji w przestrzeni kosmicznej usłyszał dziwne dźwięki, jakby ktoś pukał do jego statku.

Astronauta w przestrzeni kosmicznej


Pierwszy chiński astronauta Yang Liwei potwierdził w niedawnej rozmowie z CCTV (China Central Television), że podczas swojego pobytu w kosmosie w 2003 roku, kilkukrotnie słyszał, jakby ktoś pukał do jego statku kosmicznego. Zdarzenie miało miejsce w trakcie trwania pierwszej załogowej misji kosmicznej Chin na pokładzie statku Shenzhou 5.

- Będąc w przestrzeni kosmicznej słyszałem od czasu do czasu dziwne dźwięki – powiedział Liwei. – Brzmiały, jakby ktoś pukał w statek kosmiczny drewnianym młotkiem – dodał.

Chiński astronauta przyznał, że dźwięki tak go zdenerwowały, że aż wyglądał przez iluminator, by sprawdzić, co się dzieje. Nic nie zobaczył. Co ciekawe, o podobnych dźwiękach donosili także astronauci z chińskich misji z 2005 i 2008 roku. Załoga Apollo 10 w 1969 roku słyszała z kolei dźwięki podobne do czyjegoś gwizdania.

Jest kilka możliwych wyjaśnień tego zjawiska i nie chodzi tutaj o obcego-łobuza, który stroił sobie żarty z zakłopotanych astronautów. Możliwe, że w statek uderzały kosmiczne śmiecie. Inna koncepcja zakłada, że były to problemy z samą konstrukcją statku kosmicznego. Przemawia za tym fakt, że w kosmosie pukano jedynie do chińskich statków.

 

Źródło: express.co.uk