Dodano: 14 lipca 2023r.

Zdrowy tryb życia a profilaktyka chorób układu moczowo-płciowego

Zmiany chorobowe układu moczowo-płciowego są zależne nie tylko od ryzyka genetycznego. Wiele osób obu płci mogłoby uniknąć ich powstaniu, gdyby wcześniej zadbali o odpowiedni styl życia. Co ważne, nie wymaga to wielkich poświęceń, a raczej zwiększenia świadomości profilaktyki w walce z chorobami układu moczowo-płciowego. Jak możesz zmniejszyć ich ryzyko?

Zdrowy tryb życia a profilaktyka chorób układu moczowo-płciowego

 

Dieta oparta na zdrowych produktach

Mnóstwo jednostek chorobowych ma pośredni lub bezpośredni związek ze sposobem odżywiania. W kontekście układu moczowo-płciowego niejeden urolog radzi, by porzucić produkty o dużej ilości tłuszczów nasyconych, cukrów i soli. Zamiast tego lepiej spożywać posiłki bazujące na naturalnych produktach takich jak:

  • owoce;
  • warzywa;
  • białka roślinne;
  • orzechy;
  • pełnoziarniste wyroby zbożowe.

Ważny jest też sposób przygotowywania posiłków, który powinien bazować w największej mierze na pieczeniu, gotowaniu (najlepiej na parze) czy ewentualnie grillowaniu.

Świadoma i częsta higiena

Istnieje spora różnica między higieną a świadomą higieną. Genitalia należy myć odpowiedzialnie, by unikać ich kontaktu z produktami o nieodpowiednim pH. Co więcej, kobiety cierpiące z powodu częstych infekcji dróg moczowych powinny korzystać raczej z częstszych pryszniców niż długich kąpieli.

Jakość higieny ma też związek ze stosowaniem odpowiedniej bielizny. Pod pojęciem „odpowiednia” niejeden urolog ma na myśli materiały naturalne, zapewniające przepływ powietrza. Ważne też, by bielizna nie była opinająca.

Bezpieczny seks a troska o zdrowie układu moczowo-płciowego

Specjaliści zalecają unikanie przygodnego seksu i stosowanie prezerwatyw, by unikać infekcji i chorób układu moczowo-płciowego. Obecnie popularyzacja wolności seksualnej przynosi skutki wywołujące rozprzestrzenianie się chorób płciowych i nie tylko. Dla niektórych pacjentów, zwłaszcza tych narażonych na infekcje intymne, lepszym rozwiązaniem jest unikanie preparatów antykoncepcyjnych na rzecz prezerwatyw.

Postaw na regularne badania

Ten element powtarzany jest cały czas, gdy mowa o unikaniu i zapobieganiu chorobom. Regularne badania urologiczne wpływają na wczesną diagnozę zmian układu moczowo-płciowego i korzystanie z najnowszych metod ich eliminacji. Regularność powinna obejmować odwiedziny u urologa co najmniej raz w roku. Dotyczy to osób obu płci.

Najlepszego urologa znajdziesz na: https://www.uclinic.pl/

Unikanie stresu i szkodliwych używek

Częste spożywanie dużych ilości alkoholu, palenie papierosów i stresujące okoliczności życia mają bardzo duży wpływ na powstawanie chorób układu moczowo-płciowego. Dlatego zdecydowanie lepiej postawić na aktywność fizyczną, by stymulować ciało do rozwoju i zapewniać sobie w naturalny sposób dodatkowe endorfiny. Szukanie przyjemności w spożywaniu dużej ilości alkoholu, czy palenie tytoniu bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowia.

Choroby układu moczowo-płciowego a profilaktyka

Co jeszcze warto uwzględnić w trosce o swoje zdrowie? Warto zwrócić uwagę na sposób oddawania moczu. Urolodzy nie zalecają wstrzymywania mikcji. Najlepiej oddawać mocz zaraz po odczuciu pierwszego parcia na pęcherz. Równie ważne jest powstrzymywanie się od przyspieszania mikcji przez napięcie mięśni brzucha. Stosowanie tych wszystkich wskazówek pozwoli unikać chorób układu moczowo-płciowego.

 

Źródło: artykuł partnera