Dodano: 16 listopad 2022r.

W piątek startuje Festiwal Filmów Naukowych

Już w najbliższy piątek i sobotę odbędzie się Festiwal Filmów Naukowych, gdzie będzie można zobaczyć filmy pełnometrażowe i krótkometrażowe z kategorii naukowej. To pierwsza edycja festiwalu stworzonego przez Politechnikę Warszawską. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W piątek startuje Festiwal Filmów Naukowych

 

Festiwal Filmów Naukowych ma na celu popularyzację nauki i zwrócenie uwagi na najnowsze odkrycia czy nowe technologie zaangażowane w służbę nauce. Organizatorzy chcą też zachęcić do pogłębiania wiedzy i jej propagowania.

Festiwal jest też okazją dla twórców materiałów wideo, którzy mogą zgłosić swoje prace do udział w konkursie. Wydarzenie w założeniu ma być ogólnopolskim konkursowym przeglądem filmów o tematyce naukowej, w którym mogą wziąć udział dorośli i młodzież w wieku 16-40 lat. Festiwal prezentuje wszystkie gatunki filmowe, a podstawowym kryterium wyboru jest bliskość tematyki naukowej.

Podczas Festiwalu odbędzie się premierowy pokaz specjalny filmu „Liczba doskonała” oraz spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim. W ramach konkursu festiwalowego zostanie zaprezentowanych 12 filmów, a oprócz tego widzowie będą mogli zobaczyć również film „Science Friction” w reżyserii Emery Emeriego.

Zwieńczeniem dwudniowego wydarzenia będzie panel dyskusyjny „Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje” w którym udział wezmą red. Artur Cichmiński (krytyk filmowy, dziennikarz), dr Monika A. Koperska (popularyzator nauki, doktor nauk chemicznych), red. Wiktor Niedzicki (dziennikarz, wykładowca akademicki), dr hab. Jacek Wasilewski (medioznawca, doktor habilitowany nauk społecznych). Festiwal zakończy się ogłoszeniem wyników przez jury. Nagrody będą przyznane w dwóch kategoriach: film krótkometrażowy oraz film pełnometrażowy.

Festiwal Filmów Naukowych

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kampus CEZAMAT - miejscem inspiracji i edukacji. Sztuka przyciągania do nauki i wiedzy”. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.