Dodano: 19 września 2023r.

Studia podyplomowe dla nauczycieli - czy warto się na nie zdecydować?

Zawód nauczyciela jest bardzo elastyczny i w jego ramach można wyspecjalizować się w wielu różnych dziedzinach. Jeżeli ciągnie nas do pełnienia funkcji kierowniczych, chcielibyśmy pracować jako dyrektor lub w też w kuratorium, będziemy musieli ukończyć studia podyplomowe na kierunku zarządzania oświatą. Na czym dokładnie polegają studia podyplomowe i kiedy ich wykorzystanie jest dobrym pomysłem? Kto może z nich skorzystać i na co uważać wybierając kierunek dla siebie?

Studia podyplomowe dla nauczycieli - czy warto się na nie zdecydować?

 

1. Studia podyplomowe - czym są?

2. Kto może skorzystać ze studiów podyplomowych?

3. Zarządzanie oświatą online i nie tylko - najpopularniejsze kierunki

4. Na co może liczyć absolwent studiów podyplomowych?

5. Na co zwrócić uwagę wybierając studia podyplomowe?

Studia podyplomowe - czym są?

Najważniejszym zadaniem studiów podyplomowych jest podniesienie kwalifikacji w dziedzinie, w której już posiadamy wyższe wykształcenie. Najczęściej robi się to w celu umożliwienia sobie awansu na lepsze stanowiska, na przykład kierownicze. Chociaż same studia podyplomowe zarządzanie nie dają nam dodatkowego dyplomu, to jednak świadectwo ich ukończenia może okazać się bardzo ważnym dokumentem w naszym zbiorze. Grupą pracowników, którzy najczęściej korzystają ze studiów podyplomowych, są nauczyciele, a dodatkowy tryb nauki umożliwia im podjęcie dodatkowej specjalizacji.

Kto może skorzystać ze studiów podyplomowych?

Aby możliwe było zapisanie się na studia podyplomowe musimy mieć za sobą ukończenie studiów na poziomie co najmniej licencjackim, chociaż większość osób decyduje się na nie po obronieniu magistra. Jest to warunek konieczny, którego w żaden sposób nie da się obejść ani przeskoczyć. Po odbyciu dodatkowego trybu nauki otrzymujemy świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, które jest dla nas furtką do podjęcia prac w węższej specjalizacji, niż dotychczas.

Przy okazji wyboru specjalizacji warto pamiętać, że powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, co nas interesuje i w czym chcemy dalej się rozwijać. Ukończenie studiów podyplomowych zarządzanie może nam otworzyć drzwi do dalszych etapów kariery, jednak zdecydowanie lepiej, aby była to droga, którą sami chcemy podążyć.

Zarządzanie oświatą online i nie tylko - najpopularniejsze kierunki

Zarządzanie oświatą online jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków podyplomowych dla nauczycieli, głównie ze względu na możliwości, jakie otwiera jego ukończenie. Osoby, które ukończą zarządzanie w oświacie mogą ubiegać się o pracę w zakresie stanowisk kierowniczych: jako dyrektorzy szkół różnego stopnia - zarówno publicznych, jak i prywatnych - czy też w kuratorium. Jest to bardzo powszechnie wybierana forma specjalizacji, jednak nie stanowi jedynej alternatywy dla nauczycieli. Do innych równie popularnych kierunków zaliczymy między innymi:

  • terapia zajęciowa;
  • nowoczesne technologie w edukacji;
  • studia pedagogiczne;
  • wszelkiego rodzaju kierunki związane z pracą z dziećmi wymagającymi specjalnego toru nauczania.

Bardzo często zdarza się, że jeden nauczyciel wybiera kilka form studiów podyplomowych, aby maksymalnie rozszerzyć zakres swoich kompetencji. Takie osoby zawsze są poszukiwane na rynku pracy i nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy, szczególnie w dużych miastach i ich najbliższej okolicy.

Na co może liczyć absolwent studiów podyplomowych?

Jeżeli zdecydujemy się na ukończenie studiów podyplomowych z zakresu zarządzania oświatą, możemy liczyć na pojawienie się nowych możliwości zatrudnienia. Osoby posiadające tego typu świadectwo mają prawo kandydować na stanowiska kierownicze związane z placówkami oświatowymi, jak na przykład dyrektor szkoły. Po studiach w zakresie zarządzania oświatą można również ubiegać się o pracę w kuratorium i innych placówkach oświatowych. Jeżeli zdecydujemy się na zdalny tryb uczenia, będzie nam dużo łatwiej połączyć obecną pracę z poszerzaniem kompetencji, niż w przypadku zajęć odbywających się stacjonarnie. Warto przy tym zaznaczyć, że w obu przypadkach dla studiów podyplomowych dla dyrektorów placówek oświatowych obowiązuje ten sam materiał i wymagania, w związku z czym wybierając studia online nie tracimy nic pod kątem merytorycznym.

Na co zwrócić uwagę wybierając studia podyplomowe?

Jeżeli chcemy pracować na stanowiskach kierowniczych w oświacie, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czy jest to dziedzina, która faktycznie nas interesuje. Choć o zarządzaniu często mówi się w formie żartu, wbrew pozorom jest to kierunek wymagający, gdzie przydadzą nam się przede wszystkim umiejętności analityczne oraz zdolność do chłodnej oceny faktów. W związku z tym niestety nie jest to wybór dla każdego, choć zdecydowanie warto próbować swoich sił, jeżeli nam na tym bardzo zależy.

Studia podyplomowe to powszechnie wybierana wśród nauczycieli forma rozszerzenia podstawowych kompetencji. Dzięki nim możemy wykonywać dodatkowe prace lub też konkurować o lepsze stanowiska. Wybierając się na studia podyplomowe warto bardzo dobrze się zastanowić, jaki kierunek będzie dla nas tym idealnym.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Unsplash